Najnowsze

Polacy złożyli już ponad milion e-PITów

Najnowsze

TVN24Polacy coraz chętniej rozliczają się przez internet

W styczniu 2012 roku podatnicy złożyli przez internet ponad milion elektronicznych deklaracji, czyli o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowało ministerstwo finansów. Tegoroczny styczeń jest pod tym względem rekordowy.

Resort finansów wskazuje w komunikacie, że podatnicy coraz chętniej korzystają z możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez internet. Styczeń 2012 roku był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę elektronicznych rozliczeń w tym miesiącu - podatnicy złożyli 1 mln 100 tys. 692 e-deklaracje. Najczęściej składanymi formularzami były: PIT-11, PIT-28, PIT-37, PIT-4R oraz VAT-7.

Z roku na rok coraz więcej

Składanie deklaracji podatkowych przez internet jest najtańszą, najszybszą i najwygodniejszą formą rozliczenia z urzędem skarbowym. Rosnąca popularność tego systemu wynika nie tylko z faktu, że z roku na rok staje się on coraz bardziej funkcjonalny. Duży wpływ na to zjawisko ma również fakt, że Polacy coraz powszechniej wykorzystują internet do załatwiania codziennych spraw Ministerstwo Finanswów

- Składanie deklaracji podatkowych przez internet jest najtańszą, najszybszą i najwygodniejszą formą rozliczenia z urzędem skarbowym. Rosnąca popularność tego systemu wynika nie tylko z faktu, że z roku na rok staje się on coraz bardziej funkcjonalny. Duży wpływ na to zjawisko ma również fakt, że Polacy coraz powszechniej wykorzystują internet do załatwiania codziennych spraw - komentuje Ministerstwo Finansów.

Mamy czas do końca kwietnia

Zgodnie z informacjami MF do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28). Termin ten obowiązuje też podatników opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej, którzy zobowiązani są do przekazania rocznej deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od podatku (PIT-16A) oraz podatników płacących zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych (PIT-19A).

Natomiast do końca lutego pracodawcy powinni złożyć deklaracje PIT-11 z dochodami swoich pracowników. - Ze względu na wielkie ilości wysyłanych jednorazowo deklaracji PIT-11 skorzystanie z rozliczenia przez internet daje w tym przypadku największe oszczędności w stosunku do formy papierowej - zwraca uwagę MF.

Większość podatników, czyli ci którzy uzyskują dochody z pracy, muszą złożyć deklaracje rozliczyć się z fiskusem do końca kwietnia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24