Polacy zbudują stadiony Brytyjczykom, a kto nam?

Najnowsze

TVN24/ArchiwumKto zbuduje nam stadiony? (n/z projekt stadionu we Wrocławiu)

Piłkarskim mistrzostwom Europy w Polsce najbardziej zagrażają Brytyjczycy - twierdzi dziennik "Polska". Jak dowodzi, inwestycje związane z organizowaną w Londynie także w 2012 roku olimpiadą mogą wyssać z kraju naszych budowlańców.

W 2012 r. urządzają w Londynie igrzyska, a na olimpijskich placach budowy chcą zatrudnić 20 tysięcy obcokrajowców - donosi gazeta, dodając, że połowę tych pracowników mają stanowić Polacy.

Wielką budowę stadionów, boisk, basenów, restauracji i hoteli Brytyjczycy rozpoczęli w pierwszych dniach 2008r. – Ruszamy pełną parą – mówi dziennikowi Tom Brake z Komitetu organizującego olimpiadę. – Musimy wybudować mnóstwo nowych obiektów, w tym ogromny, supernowoczesny stadion olimpijski - dodaje.

Na początku stycznia w Londynie ruszyła gigantyczna akcja rekrutacyjna. Jak posze "Polska" powołując się na dziennik „The Independent” - przynajmniej co drugi z potrzebnych 20 tysięcy fachowców będzie Polakiem.

Jak wylicza dalej, już dziś do zbudowania obiektów na Euro 2012 brakuje w kraju co najmniej 200 tys. robotników budowlanych i inżynierów. Przytacza też opinię wyrażoną przez angielski magazyn branżowy „Personnel Today”, że jeśli Polska chce zdążyć z przygotowaniem mistrzostw Europy, musi tych fachowców sprowadzić z powrotem z budów w Wielkiej Brytanii.

Dziennik zwraca też uwagę, że Brytyjczycy mogą polskim i robotnikom, i inżynierom zaoferować znacznie więcej niż płaci się w kraju, wskazując na pensje sięgające 20 tys. zł miesięcznie dla najlepiej wykwalifikowanych fachowców. Jak dodaje, co prawda w Polsce zarobki budowlańców wzrosły, ale nie na tyle, by zachęcało to do powrotu z Wysp.

Źródło: "Polska", APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Archiwum