Polacy zadowoleni z mieszkań

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polacy lubią swoje domy i mieszkania

- 59,5 proc. polskich rodzin ocenia swoje warunki mieszkaniowe jako dobre, 33,3 proc. jako przeciętne, a 1,9 proc. - bardzo złe - wynika z badań CBOS. Średnia powierzchnia mieszkania zajmowanego przez gospodarstwo domowe to ok. 70 m2.

Centrum Badania Opinii Społecznej podało również, że jedna trzecia dorosłych ankietowanych (31,9 proc.) deklaruje, że dom, w którym mieszka z rodziną, należy do nich lub do ich współmałżonków; 28,8 proc. mówi tak samo o swoim mieszkaniu.

Co ósmy respondent (11,9 proc.) mieszka u rodziców lub rodziny, a 10,6 proc. w mieszkaniu spółdzielczym lokatorskim. Co jedenaste gospodarstwo domowe (9,4 proc.) zajmuje lokal kwaterunkowy, służbowy, a co dwudzieste (4,9 proc.) wynajmuje mieszkanie.

Polak na swoim...

Jak wynika z badań, prawie wszystkie gospodarstwa domowe (94 proc.) zajmują samodzielne mieszkania, co świadczy o wysokim poziomie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Osiem lat temu ponad jedna czwarta gospodarstw domowych dzieliła mieszkanie bądź dom z osobami prowadzącymi odrębne gospodarstwo domowe.

Najwięcej polskich rodzin (37,9 proc.) mieszka w wolno stojących domach jednorodzinnych, a 36,6 proc. w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych mających do pięciu kondygnacji. Pozostali zajmują lokale w różnego typu budynkach: 11,5 proc. w wysokich blokach mieszkalnych, 8,9 proc. w małych budynkach wielorodzinnych, 4,1 proc. w domach w zabudowie szeregowej czy tzw. bliźniakach, 0,4 proc. w barakach lub innych tego typu pomieszczeniach o niskim standardzie.

Prawie wszystkie mieszkania (ponad 90 proc.) wyposażone są w podstawowe udogodnienia - gaz, łazienkę z wanną lub prysznicem, ubikację spłukiwaną bieżącą wodą. 86,7 proc. ma centralne ogrzewanie.

... chociaż niewielkim

Średnia powierzchnia mieszkania zajmowanego przez jedno gospodarstwo domowe to nieco ponad 70 m kw. Niewiele gospodarstw domowych (4,3 proc.) zajmuje mieszkania o powierzchni do 30 m kw.

Najbardziej rozpowszechnione są mieszkania, których powierzchnia wynosi 30–49,9 m kw. oraz 50–69,9 m kw. W takich lokalach mieszka po około jednej trzeciej ankietowanych (odpowiednio: 29,7 proc. i 30,2 proc.). Mieszkania o powierzchni od 70 m kw. do 89,9 m kw. zajmuje co ósme gospodarstwo (12,4 proc.), od 90 m kw. do 109,9 m kw. – co dziesiąte (9,7 proc.), a mające co najmniej 110 m kw. – co siódme (13,6 proc.).

Mieszkania zajmowane przez rodziny powinny mieć - zdaniem ankietowanych - średnio większą liczbę pokoi niż obecnie. Mieszkanie, jakie zajmuje jedno gospodarstwo domowe, składa się przeciętnie z trzech pokoi.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24