Polacy wydali za granicą 1,663 mld euro - mniej niż cudzoziemcy w Polsce

 
sxc.huCudzoziemcy są bardziej hojni w wydawaniu pieniędzy w Polsce niż Polacy poza granicami

Polacy wyjeżdżający za granicę pozostawili tam 1,663 mld euro, ale cudzoziemcy wydali w Polsce 2,335 mld euro. Dzięki Polakom mieszkającym i pracującym poza granicami kraju do Polski napłynęło zaś 998 mln euro. Wszystkie dane dotyczą II kwartału 2013 roku.

998 mln euro wysłanych do kraju to jednak o 68 mln euro mniej niż w II kwartale roku 2012 – podkreślił w raporcie Narodowy Bank Polski.

Mniej pieniędzy płynących do kraju, to głównie skutek "spadku środków od migrantów krótkookresowych. Jest to kolejny kwartał, w którym zanotowany został nieznaczny spadek napływających środków. Wynika to głównie ze stabilizacji poziomu migracji i jednoczesnej zmiany jej struktury – w całkowitej liczbie migrantów maleje udział migrantów krótkookresowych oraz zmniejsza się udział migrantów przebywających za granicą w związku z pracą" – informuje raport.

Według NBP dominowały przekazy Polaków zatrudnionych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Cudzoziemcy nie oszczędzają

Natomiast Polacy wydali poza granicami kraju 1,663 mld euro. "W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wydatki te pozostawały na stabilnym poziomie. Zmianie uległa jednak ich struktura. Istotnie zmniejszyły się wydatki polskich turystów, a zwiększyły wydatki osób podróżujących jednodniowo (bez noclegu) do krajów sąsiedzkich głównie w celach zakupowych" – podał NBP.

Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski wydali 2,335 mld euro. W porównaniu z tym samym okresem 2012 roku wydatki te wzrosły o 3,3 proc., czyli o 74 mln euro. Wszystko dzięki większym wydatkom turystów, jak i odwiedzającym Polskę tylko przez jeden dzień.

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości