Polacy wydają miliony na sztukę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polacy chętnie inwestują w sztukę - wynika z raportu Wealth Solutions

Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę. Tylko w pierwszej połowie tego roku wydaliśmy na aukcjach blisko 35 mln zł. Najchętniej kupujemy obrazy. Dobrze sprzedaje się także rzemiosło artystyczne, grafiki i fotografia - pisze "The Wall Street Journal Polska".

Według raportu sporządzonego przez Wealth Solutions w pierwszych sześciu miesiącach 2008 roku Polacy kupili 1994 przedmiotów o wartości 34,7 mln zł. Aż 93 proc. tej sumy pochodzi ze sprzedaży obrazów.

Wiele wysokiej klasy przedmiotów sprzedawanych jest w galeriach, na targach sztuki czy za pośrednictwem domów aukcyjnych za granicą. Monika Weber, Wealth Solutions

Kupujemy jeszcze więcej

Aukcyjne dane przedstawiają jednak tylko ułamek liczby kupionych przez Polaków dzieł sztuki. Przez publiczne licytacje w Polsce przechodzi zaledwie 10-20 proc. całego handlu sztuką.

- Wiele wysokiej klasy przedmiotów sprzedawanych jest w galeriach, na targach sztuki czy za pośrednictwem domów aukcyjnych za granicą - tłumaczy Monika Weber, dyrektor ds. inwestowania w dzieła sztuki w Wealth Solutions.

Rynek bardziej dojrzały

Analitycy rynku nie mają wątpliwości. Społeczeństwo bogaci się i coraz częściej sięga po sztukę. Dzięki temu rynek jest w o wiele lepszej sytuacji niż na początku lat 90. - Jest on o wiele bardziej dojrzały, a liczba inwestorów znacznie większa - tłumaczy Juliusz Windorbski z Domu Aukcyjnego Desa Unicum.

Źródło: The Wall Street Journal.Polska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24