Polacy wybrali komórki

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPolacy, podobnnie jak większość Europejczyków stawia na komorki

Polacy coraz częściej rezygnują z telefonów stacjonarnych na rzecz komórek - wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską sondażu.

W Polsce, w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba gospodarstw, w których nie ma telefonu stacjonarnego, natomiast jest przynajmniej jeden telefon komórkowy.

Rośnie liczba gospodarstw, które mają dostęp do telefonu ale dzieje się tak za sprawą zwiększania się liczby posiadanych przez Polaków komórek. Pod względem dostępu do telefonu, jaki mają obywatele, Polska osiągnęła już unijną średnią, wynoszącą 95 procent.

Europejski trend

Rezygnacja z telefonów stacjonarnych to trend, jaki możemy obserwować w całej Europie. Z sondażu wynika, że już co czwarte gospodarstwo w Unii Europejskiej korzysta wyłącznie z komórek.

Czechy na czele

Wśród europejskich państw, w których używanie komórek jest najbardziej popularne, zdecydowanie przodują nasi południowi sąsiedzi. W Czechach 64 proc. mieszkańców zrezygnowała całkowicie z telefonów stacjonarnych. Na drugim miejscu plasuje się Finlandia, gdzie aż 61 proc. korzysta jedynie z komórek.

Zaskakująco mało gospodarstw korzystających jedynie z komórek jest w krajach takich jak Szwecja, Luksemburg, Niemcy, Wielka Brytania albo Francja. Tam tylko z telefonu komórkowego korzysta zaledwie od 3 do 16 proc. gospodarstw domowych.

Stawiamy na internet

Sondaż pokazał również, że nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej coraz częściej do rozmów telefonicznych wykorzystują internet. Rekord należy tutaj do Litwy, gdzie w ponad połowie gospodarstw używa się do telefonowania internetu.

Sondaż "Eurobarometr" został przeprowadzony w 27 krajach Unii Europejskiej.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu