Polacy wybierają e-PIT. Już co trzeci z nas rozliczy się przez internet

Najnowsze

sxc.huResort finansów zapowiada, że upowszechnienie e-PIT pozwoli na przeorganizowanie służb skarbowych

Co trzeci podatnik rozliczy się w tym roku z fiskusem przez internet. Padnie rekord 4 mln zeznań - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Do poniedziałku podatnicy złożyli przez sieć niemal 2,2 mln rocznych rozliczeń PIT-37. To znacznie więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku. Wtedy było ich 1,7 mln, a w całym 2013 r. - niemal 2,7 mln.

Można szacować, że liczba e-PIT wyniesie w tym roku 4 mln na nieco ponad 13 mln składanych deklaracji.

Dużo więcej

Są powody, by tak przypuszczać, bo znaczna część podatników rozlicza się z fiskusem w ostatnich tygodniach przed ostatecznym terminem. Liczba e-PIT przyspieszy zatem przed końcem kwietnia. Resort finansów zapowiada, że upowszechnienie e-PIT pozwoli na przeorganizowanie służb skarbowych. - Stwarza to nowe możliwości wykorzystania urzędników, którzy dotychczas zajmowali się przenoszeniem danych z papierowych deklaracji do baz danych administracji skarbowej - mówi rzeczniczka ministerstwa finansów Wiesława Drożdż. A jest się czym zajmować, bo nadal większość podatników woli papierową formę PIT. W ubiegłym roku tradycyjnych deklaracji złożono 10,7 mln, czyli czterokrotnie więcej niż elektronicznych.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu