Polacy wciąż niechętnie kupują

Najnowsze

tvn24Polskie sklepy przyciągają coraz więcej Rosjan

Polacy w lutym gorzej niż w styczniu oceniają sytuację ekonomiczną kraju. Wskaźnik klimatu konsumenckiego TNS Consumer Index w lutym wyniósł minus 17,7 pkt, co oznacza spadek o 2 pkt proc. wobec stycznia 2014 r. - poinformował we wtorek TNS Polska.

Jak wyjaśniono w komunikacie TNS Consumer Index niezmiennie pozostaje ujemny, co oznacza, że odsetek ocen negatywnych przewyższa odsetek ocen pozytywnych.

Z badania wynika, że w lutym pogorszył się wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju do minus 24,7 pkt - co oznacza spadek o 3,4 pkt proc. wobec stycznia br. Tworzą go trzy podwskaźniki: ocena zmian sytuacji ekonomicznej, ocena prognozy zmian w ciągu najbliższego roku oraz ocena obecnej sytuacji ekonomicznej Polski. Spadły one wobec ubiegłego miesiąca odpowiednio o: 7 pkt proc., 1 pkt proc. oraz 2 pkt proc.

Niższe dochody?

Według badania wskaźnik oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych spadł w lutym o 0,8 pkt proc. do minus 10,80 pkt. Na wskaźnik składa się ocena zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 2 pkt proc.) oraz roczna prognoza sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 1 pkt proc.).

Autorzy badania podkreślili, że niski poziom TNS Consumer Index wynika w większym stopniu ze złych ocen sytuacji gospodarczej kraju niż sytuacji gospodarstw domowych.

Badanie nastrojów ekonomicznych Polaków przeprowadzono od 7 do 13 lutego br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24