Polacy uciekają z funduszy inwestycyjnych

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPolacy uciekają z TFI

O 2,5 proc. spadła wartość środków powierzonych funduszom inwestycyjnym w porównaniu z lutym. Ich aktywa wyniosły w marcu 108,3 mld zł - wynika z raportu Analizy Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Ubiegły miesiąc przyniósł kolejny, piąty już z rzędu spadek aktywów netto, zgromadzonych w funduszach krajowych TFI. W konsekwencji, w całym pierwszym kwartale ich wartość spadła o 19 proc. - podały Analizy Online. (CZYTAJ O KIEPSKICH WYNIKACH TFI ZE STYCZNIA)

"Kolejne spadki obserwowane na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy doprowadziły do tego, że po raz pierwszy od 4 lat, poniżej zera spadła również roczna dynamika. W tym ujęciu, aktywa funduszy inwestycyjnych na koniec marca były niższe niż przed rokiem o 7,7 proc." - czytamy w raporcie.

I tak, najbardziej straciły na wartości fundusze akcyjne, których aktywa w ciągu 3 miesięcy zmniejszyły się o 30 proc. Najmniejszy spadek zanotowały fundusze ochrony kapitału. Ich aktywa na koniec pierwszego kwartału 2008 r. były o 11 proc. niższe niż w grudniu 2007 r. Fundusz - wycofanie

Nie wszystkie tracą

Analitycy zauważają, iż dynamika spadku wartości funduszy rośnie wraz ze wzrostem zaangażowania ich środków w rynek akcji. I tak, najbardziej straciły na wartości fundusze akcyjne, których aktywa w ciągu 3 miesięcy zmniejszyły się o 30 proc. Najmniejszy spadek zanotowały fundusze ochrony kapitału. Ich aktywa na koniec pierwszego kwartału 2008 r. były o 11 proc. niższe niż w grudniu 2007 r.

Liderem wzrostu z 34 proc. okazały się fundusze pieniężne i gotówkowe. Jak wyjaśniają analitycy, to w nich bardziej aktywni inwestorzy poszukują schronienia w burzliwych, giełdowych czasach. Symboliczne wzrosty - po 5 proc. - odnotowały też fundusze zamknięte - sekurytyzacyjne oraz nieruchomości.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl, PAP, Bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES