Polacy szczęściarzami tego świata

Najnowsze

Aktualizacja:

Uważasz, że w Polsce żyje się źle, nasze dochody są niskie, a mieszkańcy innych krajów są szczęśliwsi? Nie masz racji: 3/4 świata to nam może zazdrościć. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) właśnie dziś publikuje swój doroczny Raport o Rozwoju Społecznym, obrazujący jakość życia w 182 krajach świata.

Polska znalazła się w nim na 41. pozycji. Jak wskazują autorzy, miejsce to pokazuje, że Polska jest w gronie najlepiej rozwiniętych państw świata - i jednocześnie powinna włączyć się w pomoc dla społeczeństw żyjących w skrajnym ubóstwie.

Polska w raporcie z 2008 roku była na 39. pozycji; spadek o dwa miejsca jest związany z uwzględnieniem w tym roku po raz pierwszy Andory i Liechtensteinu.

Blisko Norwegii, daleko od Nigru

Na tradycyjne swoje pierwsze miejsce w rankingu powraca w tym roku Norwegia. Przez ostatnie dwa lata kraj ten był zdetronizowany przez Islandię, ale teraz kryzys dotknął tę wyspę szczególnie mocno.

Ostatnie, 182. miejsce w rankingu zajmuje Niger - państwo z Afryki Zachodniej.

Przeciętny Polak żyje 75 lat, zarabia 16 tys. dolarów rocznie, prawie wszyscy obywatele są piśmienni. Norwegowie żyją średnio o 5 lat dłużej od Polaków i zarabiają czterokrotnie więcej. Przeciętny obywatel Nigru żyje zaledwie 51 lat, zarabia 630 USD rocznie - czyli 25 razy mniej niż Polak, ma niecałe 30 proc. szans na to, że będzie potrafił pisać i czytać.

Źródło: tvn24.pl