Polacy stawiają na dopalacze

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNapoje energetyczne coraz popularniejsze

Spadające ceny napędzają sprzedaż napojów energetycznych - pisze "Rzeczpospolita". W 2012 roku wypijemy ich 160 mln litrów, dwa razy więcej niż przed rokiem – szacuje Zenith International.

Optymistyczne prognozy instytutu, do których dotarła „Rz”, nie są zaskoczeniem dla producentów napojów energetycznych.

– Sprzedaż rośnie dynamicznie, ponieważ nadal jest to nowa kategoria na polskim rynku – mówi gazecie Iwona Jacaszek, dyrektor do spraw korporacyjnych w spółce Coca-Cola HBC Polska, która oferuje w naszym kraju markę Burn. Z danych firmy badawczej Nielsen wynika, że w 2007 roku wartość naszego rynku napojów energetycznych zwiększyła się o 83 proc. i sięgnęła 490 mln zł. Kupiliśmy w sumie ok. 48,2 mln litrów tych produktów, o blisko 150 proc. więcej niż w 2006 r.

Rośnie popyt

– Sprzedaż napojów energetycznych będzie w Polsce nadal rosła dynamicznie – potwierdza Wiesław Włodarski, prezes i właściciel FoodCare. Do firmy tej należy Tiger, marka, której udało się odebrać Red Bullowi zajmowane przez niego przez wiele lat pierwsze miejsce na rynku. Zdaniem szefa FoodCare nie można jednak liczyć na to, że w kolejnych latach tempo będzie aż tak szybkie, jak chociażby w 2007 r.: – W tym roku popyt na napoje energetyczne zwiększyć się może o 30 proc., w kolejnym roku o 20 – 25 proc. – szacuje.

FoodCare za około dziesięć miesięcy ma uruchomić fabrykę, którą buduje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w podkrakowskich Niepołomicach. Siła marki Tiger rośnie, dlatego dwa miesiące temu FoodCare wprowadziła na rynek napój funkcjonalny Tiger Energy Water. Nie jest wykluczone, że firma wejdzie także na rynek napojów izotonicznych.

Ceny w dół

Jednym z powodów rosnącej sprzedaży napojów pobudzających są spadające ceny. Zniżki to efekt rosnącej konkurencji. – Na krajowym rynku pojawia się coraz więcej graczy – zauważa w rozmowie z "Rz" Iwona Jacaszek. W tym roku w polskich sklepach pojawiła się. m.in. marka Kalaschnikow, należącą do szwajcarskiej firmy dystrybucyjnej Itex. W lipcu własny produkt zaczął sprzedawać Klub Piłkarski Legia Warszawa.

Obniżki mają być lekarstwem na topniejące udziały rynkowe znanej na całym świecie marki Red Bull. – W sezonie letnim zredukowaliśmy cenę o 20 proc. Promocja została zakończona, ale ceny są kilka procent niższe, niż na początku tego roku – mówi Anna Czerniecka, rzecznik Red Bull. Dodaje, że firma nie planuje promocji cenowych w kolejnych miesiącach. Do tej pory o ok. 30 proc. ceny napoju Burn obniżyła Coca-Cola.

Zenith International prognozuje, że popyt na napoje energetyczne będzie rósł także w Europie Zachodniej. W ciągu najbliższych lat wzrost wyniesie średnio 8 proc. rocznie. W 2012 r. łącznie sprzedaż sięgnie 700 mln litrów. Rosnący popyt na Zachodzie będą mogły wykorzystać polskie firmy - pisze "Rzeczpospolita".

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu