Polacy się bogacą i piją więcej alkoholu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polacy piją coraz więcej alkoholu

W tym roku wydatki Polaków na mocne trunki były rekordowe. W przyszłym ich wzrost powinien się utrzymać. Wszystko to za sprawą poprawy naszej sytuacji finansowej - pisze "Rzeczpospolita".

Z szacunków gazety wynika, że Polacy kupią w 2007 roku blisko 200 mln litrów wódki, na które wydadzą ponad 7,5 mld złotych. – Sprzedaż wódki w Polsce będzie w tym roku o jedną dziesiątą wyższa niż w 2006 roku – szacuje Krzysztof Grudziński, prezes V&S Luksusowej i przewodniczący Rady Głównej Polskiego Przemysłu Spirytusowego. Zdaniem Grudzińskiego, do większych niż w ostatnich kilku latach zakupów wódki zachęcały wzrost gospodarczy i rosnąca zamożność Polaków. W górę poszła sprzedaż wódek luksusowych oraz importowanych, ale także najtańszych, tzw. ekonomicznych. Stało się tak, mimo że w przypadku tych ostatnich najbardziej odczuwalny był kilkuprocentowy wzrost cen spowodowany wyższymi kosztami zakupu surowców, głównie spirytusu oraz opakowań.

Najwięcej pijemy piwa

25 mln hl - tyle Polacy kupili już w tym roku piwa. To o 12 procent więcej niż w ubiegłym roku. Polacy piją piwo na potęgę

Winem też nie pogardzimy Coraz popularniejsze staje się w Polsce także wino. – W 2007 roku wartość rynku wina zwiększyła się o ponad 20 procent – szacuje Tomasz Górny z giełdowej spółki Ambra, lidera krajowego rynku alkoholu z winogron. Według firmy badawczej Nielsen w 2006 roku kupiliśmy około 120 mln litrów wina za 1,77 miliarda złotych. Z tego ponad połowę stanowiły najpopularniejsze wina spokojne. O 17 procent sprzedaż win spokojnych zwiększyła w tym roku Winiarnia Bartex, jedna z największych firm na krajowym rynku winiarskim. Za to wolniej rósł popyt na jej wina musujące i deserowe oraz wermuty. Zdaniem polskich winiarzy kolejne lata powinny być dla całej branży równie udane. Prognozują, że w 2008 roku sprzedaż win spokojnych powinna ponownie pójść w górę o co najmniej 20 procent.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24