Polacy rzucają się na niemieckie szparagi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Zbieranie szparagów wraca do łask

Pracownicy sezonowi z Polski znów chętnie zgłaszają się do pracy przy zbiorach szparagów w Niemczech. Według niemieckich mediów ma to związek z kryzysem gospodarczym i wysokim kursem euro.

Jak poinformował rzecznik Federalnej Agencji Pracy Kurt Eikemeier, od stycznia do marca wydano o 3,5 proc. więcej pozwoleń na pracę sezonową w Niemczech niż w tym samym okresie zeszłego roku - w sumie około 88 tysięcy. Najwięcej takich pozwoleń uzyskali Polacy - prawie 54 tys. Drugą pod względem liczebności grupę stanowią Rumuni - prawie 29 tys.

Herzlich Wilkommen noch mal!

- Zadowolenia nie kryją niemieccy plantatorzy szparagów, których zbiory właśnie się rozpoczynają. - W minionych latach trzeba było zadać sobie wiele trudu, by znaleźć do zbierania szparagów wystarczającą liczbę pracowników, czyli od 2500 do 3000. Teraz mamy znacznie więcej zainteresowanych niż miejsc pracy - powiedział dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Manfred Schmidt ze stowarzyszenia Beelitzer Spargel.

Polacy zawsze stanowili największą grupę obcokrajowców, pracujących przy zbiorach szparagów w Niemczech. Jednak według "Sueddeutsche Zeitung" w latach 2005-2008 liczba polskich pracowników sezonowych spadła o jedną trzecią. Zastępowano ich głównie pracownikami z Rumunii. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. głównym celem migracji zarobkowych stały się Wielka Brytania i Irlandia, które otworzyły swój rynek pracy dla obywateli nowych państw członkowskich. Oba te kraje poważnie ucierpiały jednak w wyniku światowego kryzysu finansowego oraz recesji gospodarczej i nie są już tak atrakcyjne dla osób poszukujących pracy za granicą.

Szparagowe kokosy

Tymczasem - jak zauważają media - praca sezonowa w Niemczech stała się bardziej atrakcyjna ze względu na wzrost wartości euro w stosunku do m.in. złotówki w minionych miesiącach, a także większe wynagrodzenia.

W zachodnich krajach związkowych stawka za godzinę pracy przy zbiorach szparagów wynosi w tym roku od 5,55 do 5,70 euro, a na wschodzie - od 5,10 do 5,55 euro. Według "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w zeszłym roku na polach szparagów w Brandenburgii płacono 4,62 euro za godzinę pracy, podczas gdy obecnie stawka wynosi 5,18 euro.

Niemcy cenią szparagi za smak i często podkreślają ich walory odżywcze. Każdego sezonu każdy Niemiec konsumuje średnio 1,2 kilogramów szparagów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24