Polacy robią w Szkocji własny biznes

Najnowsze


Coraz więcej Polaków mieszkających w Szkocji zakłada własne firmy. Szkoci są zaskoczeni przedsiębiorczością imigrantów znad Wisły.

Dziennik "The Scotsman", powołując się na dane Edynburskiej Izby Handlowej, podał, że rośnie liczba przedsiębiorstw zakładanych przez polskich imigrantów. Są to głównie firmy rzemieślnicze i usługowe.

Przedstawiciele Izby nie kryli swojego zdziwienia, gdy na niedawno zorganizowane dla Polaków spotkanie: "Jak założyć firmę w Szkocji", przyszło 120 osób - pisze dziennik. Organizatorzy spodziewali się kilku lub kilkunastu Polaków.

- Obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania Polaków i imigrantów z innych nowych krajów UE możliwościami samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej - powiedział gazecie rzecznik Izby Graham Bell. - Odnotowujemy to z zadowoleniem, jeśli mają wymagane kwalifikacje i działają zgodnie z etyką pracy - zaznaczył. Bell dodał, że mocną stroną Polaków jest to, iż są przedsiębiorczy. - Pracują ciężko i mają kwalifikacje - pochwalił imigrantów z Polski rzecznik Izby. Jego zdaniem przyjeżdżających jest na tyle dużo, że wkrótce trzeba będzie zastanowić się, jakie społeczne i gospodarcze skutki ich migracja będzie miała dla Polski.

Większość polskich firm to podmioty świadczące usługi budowlane, elektryczne i hydrauliczne. Przybywa też prowadzonych przez naszych rodaków sklepów.

W odróżnieniu od pierwszej fali imigrantów z Polski, którzy przybyli do Szkocji wraz z otwarciem brytyjskiego rynku pracy po 1 maja 2004 r. ci którzy przybyli później nie wykonują już jedynie prac, w których kwalifikacje nie są wymagane. Są od nich bardziej samodzielni i w większym stopniu zainteresowani prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Liczbę imigrantów z nowych krajów UE bez Rumunii i Bułgarii, którzy w ostatnich trzech latach osiedli w szkockiej stolicy Izba ocenia na 30 tys.

Źródło: PAP