Polacy pozwali Skarb Państwa na 20 miliardów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polacy sądzą się z państwem o olbrzymie kwoty

Obywatele i firmy wytoczyli państwu trzy tysiące procesów na łączną kwotę 20 mld zł - czytamy w "Pulsie Biznesu". Najdroższe są pozwy z tzw. ustawy 203, dotyczące zabużan i bierutowskiego dekretu warszawskiego z 1945 roku.

Prokuratoria Generalna, państwowa kancelaria prawna broniąca w sądach interesów Skarbu Państwa, podsumowała dwa lata działalności. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku do sądów polskich trafiły pozwy przeciwko skarbowi państwa na sumę 12,1 mld zł (bez żądań Eureko przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym), co oznacza blisko dwukrotny wzrost w porównaniu z 2006 rokiem.

Rekordzistą pod względem wysokosci żądanego odszkodowania jest osoba fizyczna, która pozwała Skarb żądając okrągłego miliarda złotych. Prokuratoria nie chce ujawnić, kto to ani czego dotyczy sprawa.

Są przepisy, są pozwy

- Wyraźny trend wzrostowy w żądaniach odszkodowawczych wynika głównie z wprowadzenia przepisów jasno określających odpowiedzialność Skarbu Państwa za działania władcze jego urzędników - mówi Marcin Dziurda, prezes Prokuratorii Generalnej.

Prokuratoria działa od 2006 r., kiedy przejęła od ministerstw sprawy sądowe o odszkodowania. W ciągu dwóch lat reprezentowała państwo w 2930 procesach. Spośród 1046 zakończonych jej prawnicy wygrali 586.

Obywatele byli górą tylko w 50 sprawach i otrzymali 33,7 mln zł odszkodowania. Reszta spraw zakończyła się ugodami lub umorzeniami.

- Dzięki naszym wygranym skarb państwa nie musiał wypłacić 2,2 mld zł. Przyznam jednak, że najtrudniejsze procesy jeszcze przed nami - mówi prezes Marcin Dziurda.

1 mld zł - Takiego odszkodowania od państwa domaga się osoba fizyczna za szkody, jakie miała ponieść na skutek krzywdzących ją decyzji urzędników. 213 mln zł - Tyle żąda Elektrim Megadex za straty poniesione z powodu nieprawidłowych decyzji organów skarbowych. 100 mln zł - Takiej kwoty odszkodowania domaga się Centrozap Katowice za błędy skarbówki. 38,5 mln zł - Takiej sumy dochodzi MCI Management za straty poniesione na akcjach JTT Computer zniszczonego przez fiskusa. 36 mln zł - O tyle procesuje się Optimus za szkody spowodowane błędnymi decyzjami urzędników skarbowych. Procesowi liderzy

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24