Najnowsze

Polacy piją mniej niż Francuzi czy Anglicy

Najnowsze

TVN24W Polsce pije się mniej alkoholu niż w wielu krajach unijnych

Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, w Polsce notuje się mniejsze spożycie alkoholu niż w wielu innych państwach europejskich. W rankingu WHO wyprzedza nas kilkanaście krajów, np. Niemcy, Hiszpania, Francja, Czechy i Wielka Brytania. W naszym kraju na jednego mieszkańca powyżej 15 roku życia przypada 10,6 litra alkoholu spożytego w ciągu roku. Unijna średnia to 10,85 litra.

W naszym kraju nie tylko mniej pijemy alkoholu, ale także spada spożycie mocnych trunków. Najczęściej pijemy alkohole niskoprocentowe. Według wstępnych danych, przeciętny Polak powyżej 15 roku życia wypił w 2011 roku: 3,7 litra napojów spirytusowych, 6,4 litra piwa oraz 0,4 litra wina gronowego.

"Przeczy to stereotypowym opiniom"

Leszek Wiwał, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, komentując te wyniki, mówi: Przeczy to stereotypowym opiniom na temat Polaków, które nadal funkcjonują w powszechnej świadomości. Tymczasem więcej od nas piją narody, o których mówi się, że mają wysoką kulturę picia alkoholu, jak Francuzi, Belgowie czy Hiszpanie. Gdy spojrzymy na liczby, wiele państw, w tym naszych sąsiadów, zostawia nas daleko w tyle, jeśli chodzi o ilości wypijanego alkoholu.

GUS też potwierdza

Spadek picia alkoholu potwierdzają dane GUS. Wynika z nich, że z roku na rok pijemy coraz mniej. Większość alkoholu spożywanego przez Polaków to piwo i ten wskaźnik wciąż rośnie. Statystyki za kilka ostatnich lat pokazują za to spadek konsumpcji napojów spirytusowych i stabilizację poziomu spożycia wina.

Czesi piją najwięcej

Według danych z Globalnego Systemu Informacji nt. Alkoholu i Zdrowia, prowadzonego przez WHO, w rankingu spożycia alkoholu przodują Czesi. W tym kraju wypija się ponad 15 litrów alkoholu rocznie na mieszkańca powyżej 15 roku życia. Wysoką konsumpcję notują pozostałe państwa z byłego bloku wschodniego, jak Estonia (13,36 l), Litwa (12,62 l), czy Rumunia (13,3 l). Wyższe spożycie alkoholu w porównaniu do Polski zarejestrowano także we Francji (12,3 l), Niemczech (11,87 l), Hiszpanii (11,67 l) i w Wielkiej Brytanii (10,82 l).

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości