"Polacy odparli kryzys". Tusk zapowiada wzrost PKB

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN 24Donald Tusk w Krynicy

- W pierwszym kwartale 2014 r. możliwy jest wzrost PKB na poziomie 3 proc. - oświadczył Donald Tusk w czasie mowy inaugurującej XXIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Zdaniem premiera, w 2017 r. PKB przekroczy 2 biliony złotych, a realizację tych celów umożliwić ma plan "Polska po kryzysie". Szef rządu zapowiedział również, że w środę przedstawi rozstrzygnięcia w sprawie OFE.

Premier Donald Tusk ocenił, że w całym 2013 r. wzrost PKB może przekroczyć 1,5 proc. Dodał, że w 2017 roku PKB przekroczy 2 biliony złotych.

- Mam złą wiadomość dla pesymistów. W Polsce nie będzie ani recesji, ani stagnacji. Ostatnie dane dotyczące m.in. PMI pokazują, że ten wzrost, którego nie komentowaliśmy, który dotyczył letnich miesięcy, że ten wzrost może być jeszcze ciekawszy, jeśli chodzi o koniec tego roku i roku 2014 - powiedział szef rządu.

Polska wyjątkiem w Europie

Szef rządu rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia, że w 2008 r., gdy był na forum w Krynicy po raz pierwszy jako premier, zapowiedział szybką polską drogę do strefy euro. - Bardzo szybko zrozumiałem, jak bardzo prawdziwe i mądre jest powiedzenie: kiedy ludzie planują, Pan Bóg się śmieje - mówił Tusk.

Przypomniał, że pięć dni później upadł bank Lehman Brothers, co jest uważane za początek światowego kryzysu. Upadek Lehman Brothers oznaczał duże kłopoty dla świata i Europy - powiedział. Wskazał, że Polska zanotowała wprawdzie 1,6 proc. wzrostu PKB, ale w Europie była wyjątkiem.

Rekordzista w UE

W ciągu pięciu lat europejskiego kryzysu skumulowany wzrost PKB w Polsce wyniósł prawie 20 proc. - mówił premier Donald Tusk w Krynicy - Pod tym względem Polska jest absolutnym rekordzistą w Unii Europejskiej - mówił. Szef rządu podkreślił, że pięć lat temu, kiedy rozpoczął się europejski i światowy kryzys, niepokojące sygnały dotknęły też polskie finanse oraz polską gospodarkę. - Te sygnały to był spadek złotego, w lutym 2009 roku osiągnął 4,83 w relacji do euro. Wtedy zdecydowaliśmy się na równoczesną werbalną, twardą interwencję, a także interwencję faktyczną - powiedział.

Kryzys "łomotał do naszych drzwi, ale ich nie wyważył"

- Możemy powiedzieć, że Polacy odparli kryzys - mówił premier. - Łomotał do naszych drzwi, ale ich nie wyważył. Nie wpuściliśmy kryzysu do Polski, oberwaliśmy trochę rykoszetami, ale nie wpuściliśmy tego kryzysu do Polski - powiedział Tusk. W ocenie premiera, dzisiejszy dzień ogłoszenia "zwycięstwa nad kryzysem, który ostatecznie do Polski się nie wdarł, to jest równocześnie dzień, w którym komunikujemy realną szansę wzrostu". - Wszystkie wskazania mówią dość optymistycznie o ostatnich miesiącach i bardziej optymistycznie o zbliżających się miesiącach - zaznaczył szef rządu.

Premier ogłosił plan "Polska po kryzysie" tvn24

Nowy plan dla Polski

Premier zapowiedział, że W 2017 roku PKB przekroczy 2 biliony złotych. Dodał, że ma to umożliwić realizacja planu "Polska po kryzysie". - To jest bardzo realistyczny program, to jest bardzo realistyczna wizja - zaznaczył. - Te decyzje, które podjęliśmy w ostatnich dniach i w ostatnich miesiącach to początek nowego planu dla Polski. Planu "Polska po kryzysie" - zapowiedział szef rządu. Jak mówił, jesień będzie gorącym okresem nie tylko ze względu na zapowiadane protesty. - Każdego tygodnia będziemy przedstawiać elementy planu dla "Polski po kryzysie" - zapowiedział. - Przekroczenie 2 bilionów złotych PKB w 2017 roku będzie oznaczało podwojenie PKB w Polsce w ciągu dziesięciu lat. Ta liczba musi robić na każdym wrażenie - podkreślił Tusk.

"Uprościmy system podatkowy"

Tusk zapowiedział w Krynicy uproszczenie polskiego systemu podatkowego. - Tak, by w rok 2016 wejść w nowych warunkach gospodarowania, lepszych, łatwiejszych - podkreślał premier. Jednocześnie dziękował polskim przedsiębiorcom, że "dźwigali ciężar odpowiedzialności za to, że Polska przeszła przez europejski kryzys suchą nogą". - Zdaję sobie sprawę, że bez poprawy warunków gospodarowania, w tym uproszczenia systemu podatkowego, nie wykorzystamy wszystkich rezerw. Dlatego w czasie odsłony programu dla Polski, po kryzysie, kluczem będzie budowa nowego, prostszego systemu podatkowego, tak aby w rok 2016 wejść w nowych warunkach gospodarowania, lepszych, łatwiejszych, przyjaźniejszych dla przedsiębiorczych Polaków, ale także dla wszystkich pozostałych podatników - wyjaśniał. Jak dodał premier, "tej pracy rząd poświęci się ze szczególną energią". - Razem, tak jak przeszliśmy przez te najtrudniejsze lata i miesiące, będziemy w stanie pokazać wszystkim nam i naszym europejskim przyjaciołom, że Polska to jest dobre miejsce nie tylko w czasie kryzysu, ale także świetne miejsce na czas po kryzysie - podkreślił.

Rozstrzygnięcia ws. OFE juź w środę

Premier zapowiedział również, że w środę ogłosi swoją decyzję w sprawie OFE. - Szukamy rozwiązań prorozwojowych, a do takich rozwiązań należą decyzje dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych - mówił w Krynicy premier. - Chcę powiedzieć, że naszym głównym celem jest zdjęcie tego ciężaru, który jest przygniatający z punktu widzenia finansów publicznych i w związku z tym jest jedną z barier rozwojowych dla Polski. Mówię o tej części, która poprzez dług finansuje OFE - powiedział Tusk.

We wtorek w Krynicy Zdrój rozpoczęło się Forum Ekonomiczne, jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowo-gospodarczych w Polsce. Motto tegorocznego spotkania "Perspektywy nowego ładu", nawiązuje do przemian ekonomicznych, społecznych i politycznych, które przyniósł światowy kryzys gospodarczy

Autor: kg/jk / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24