Polacy nie ufają kartom

Najnowsze

Aktualizacja:
SXCWciąż niewielu Polaków korzysta z kart płatniczych

Chociaż w naszych portfelach coraz więcej plastikowych kart, wciąż częściej płacimy gotówką. W ubiegłym roku Polacy użyli kart płatniczych ponad 1,2 miliarda razy – wynika z najnowszego raportu Pentora, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Naszą niechęć do kart płatniczych potwierdzają dane Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z nimi, polski obywatel statystycznie korzysta z 0,8 karty bankowej. Co więcej, niespełna co drugi Polak powyżej 15 roku życia w ogóle dysponuje jakąkolwiek kartą bankową.

Dla porównania - przeciętny obywatel całej Unii Europejskiej ma 1,5 karty płatniczej. W tym rankingu gorsza od nas jest tylko Rumunia.

Według raportu Pentora, karty płatnicze służą nam przede wszystkim do wypłaty gotówki w bankomatach. Ale liczba osób płacących w ten sposób za zakupy rośnie.

Dlaczego nie używamy kart?

Co sprawia, że wciąż niezbyt chętnie korzystamy z kart płatniczych? Eksperci wskazują na niewystarczający stan "ubankowienia". – 30 proc. Polaków mieszka na wsi czy w miastach prowincjonalnych. Odnalezienie tam oddziału banku czy bankomatu wciąż graniczy z cudem – tłumaczy analityk portalu bankier.pl, Michał Macierzyński.

Wiele osób, głównie starszych, ma konta w bankach spółdzielczych lub kasach oszczędnościowych, a te nie oferują swoim klientom kart płatniczych.

Polacy pytani o niechęć do regulowania rachunków kartą, wyjaśniają, że gotówką jest prościej i szybciej. W dodatku dużo małych osiedlowych sklepików nie honoruje płatności kartą płatniczą.

Wielu boi się kradzieży lub dodatkowych prowizji, które może pobrać bank.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: SXC