Polacy dostrzegli kryzys

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plPolacy już dostrzegli kryzys

Polacy twierdzą, że jest źle i, że Polska idzie w złym kierunku - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Zdecydowana większość z nas uważa, iż powodem tego jest kryzys, który dotarł nad Wisłę.

64 proc. badanych uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Kryzys dostrzega zdecydowana większość społeczeństwa - ponad 70 proc.

Jest jednak spora grupa, która uważa, że recesji jeszcze w Polsce nie ma. Z sondażu OBOP wynika, że 28 proc. badanych ma pozytywną opinię o sytuacji w kraju. Tylko 8 proc. Polaków nie ma w tej sprawie zdania.

Wykształceniu kryzysu nie widzą

Bieg spraw w kraju lepiej oceniają osoby z wykształceniem wyższym, mieszkające w dużych miastach, a także młode (uczące się, studenci) i 30-latkowie. Im większe respondenci deklarowali zainteresowanie polityką, tym częściej mieli pozytywne oceny sytuacji.

Negatywnie o sytuacji w kraju najczęściej wypowiadają się respondenci gorzej wykształceni, osoby starsze (powyżej 60. roku życia), a także mieszkańcy wsi.

Mówią głosem partii

Ocenę sytuacji w kraju w znacznym stopniu determinują preferencje partyjne. Częściej niż inni kierunek zmian w Polsce jako dobry określają zwolennicy PO (60 proc.) oraz osoby o poglądach centrowych (centroprawicowych – 49 proc. i centrolewicowych – 40 proc.). O tym, że sprawy w Polsce zmierzają w złą stronę mówią, częściej niż ogół badanych, sympatycy PiS (75 proc.) oraz osoby w ogóle nie interesujące się polityką (71 proc.).

Będzie lepiej

Ankietowani lepiej niż miesiąc temu ocenili kierunek spraw zachodzących w Polsce – o 6 proc. wzrósł odsetek not pozytywnych, a jednocześnie o 4 proc. zmalał udział ocen negatywnych. Zdaniem ponad połowy badanych (55 proc.) kryzys w Polsce jest lekki, a według co czwartej osoby (18 proc.) - głęboki. Jedna czwarta respondentów (22 proc.) wyraziła opinię, że gospodarka jest w stanie rozwoju, z zaznaczeniem, że jest to rozwój powolny. Prawie dwie piąte badanych (38 proc.) uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności w naszym kraju pogorszą się. Podobny odsetek ankietowanych (37 proc.) jest zdania, że będzie mniej więcej tak samo. Według jednego na pięciu Polaków (20 proc.) materialne warunki życia poprawią się.

Badanie przeprowadzono od 7 do 10 maja 2009 r. na reprezentatywnej, losowej grupie 1000 Polaków. (PAP)

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl