Najnowsze

Polacy decydują o emeryturach. W kwietniu tylko 60 tys. wybrało OFE

Najnowsze

Dariusz Kmiecik | Fakty TVN04.05.2014 | 0,5 proc. Polaków zadeklarowało chęć oszczędzania w OFE

Ponad 60 tys. osób oszczędzających na emeryturę zdecydowało się pozostać w OFE - informuje TVN24 Biznes i Świat. Kwiecień był pierwszym miesiącem, w którym wybieramy pomiędzy OFE a ZUS-em.

Dokładnie 61 006 oszczędzających na emeryturę zdecydowało w kwietniu o pozostaniu w OFE - poinformował TVN24 Biznes i Świat Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kwiecień był pierwszym miesiącem w którym Polacy mogli zdecydować o przekazaniu części składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Kilka dni temu prezes ZUS w rozmowie z TVN24 BiŚ ocenił, że do końca okienka transferowego, czyli do 31 lipca 2014 - mniej niż 20 proc. oszczędzających zdecyduje się na OFE.

Polacy wybierają

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ubiegłego roku do 31 lipca tego roku ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie zapisane w I filarze (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała też do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Oświadczenie to można pobrać ze stron internetowych resortów pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą.

W Internecie

Można także przesłać oświadczenie drogą elektroniczną. Ubezpieczony musi jednak w tym celu zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl , a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta. Oświadczenie można także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS.

Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki emerytalne trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji.

OFE czy ZUS? Sprawdź różniceTVN24 BiS

Autor: msz//gry / Źródło: tvn24bis.pl