Polacy coraz bardziej przedsiębiorczy. Mamy coraz więcej firm

Najnowsze

sxc.huNajwięcej firm zarejestrowano na Mazowszu

Polacy coraz chętniej idą na swoje. W ubiegłym roku powstało 352 tys. nowych firm. Większość stanowią firmy jednoosobowe. - Często to inicjatywa pracowników, którzy nie mogą liczyć na etat - tłumaczą eksperci. Najaktywniejsze były Mazowsze, Wielkopolska i Śląsk.

Przedsiębiorczość w Polsce kwitnie, przynajmniej ze statystycznego punktu widzenia, twierdzi "Puls Biznesu", powołując się na dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

Wynika z nich, że w ub. roku w całym kraju zarejestrowano 352 tys. firm, bijąc tym samym rekord wyśrubowany w 2012 roku. 316 tys. firm - czyli prawie 90 proc. ogółu - to indywidualna działalność gospodarcza. Zazwyczaj rozkręcają ją pracownicy, którzy nie mogą liczyć na etat. Założono ich o 6,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Większość powstała w pierwszej połowie roku, potem dynamika przyrostu osłabła. To pozytywny objaw, tłumaczony przez ekspertów poprawą sytuacji gospodarczej.

Jako imponujący określa "PB" wzrost liczby "klasycznych" firm, czyli takich, które rejestrowane są w KRS. W 2013 roku stworzono 36,3 tys. takich podmiotów, czyli o 15 proc. więcej niż w zdecydowanie najlepszym dotychczas pod tym względem 2012 rokiem.

Najwięcej firm zarejestrowano na Mazowszu, a na podium stanęły też Wielkopolska i Śląsk.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu