Pół Polski w sieci do 2010?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Już za ponad dwa lata internet może być w co drugim polskim domu

Za trzy lata w co drugim polskim gospodarstwie domowym może być szybki internet - czytamy w "Gazecie Prawnej". Jednak aby za trzy lata dogonić Europę, w proces budowy sieci muszą się włączyć państwo i samorządy. Bez inwestycji w sieci światłowodowe polski internet nie przyspieszy.

W unijnych statystykach Polska jest na przedostatnim miejscu pod względem gęstości dostępu do szerokopasmowego internetu. Przyspieszenie w rozwoju sieci jest więc konieczne. - Za trzy lata możemy dobić do unijnej średniej. To ambitny, ale wykonalny cel - przekonuje Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Streżyńska zapisała go w trzyletniej strategii UKE: planuje, że penetracja szybkiego internetu wyniesie w 2010 roku 20 proc., wobec 9 proc. w końcu 2007 roku.

- Dotychczasowe tempo wzrostu (w 2007 roku przybyło w Polsce 930 tys. łączy internetowych, najwięcej w historii ) jest niewystarczające. Jeśli je utrzymamy, za chwilę pod względem penetracji będziemy ostatnim, a nie przedostatnim rynkiem w Unii Europejskiej - mówi prezes UKE.

Z 1/3 w 1/2

Z wyliczeń GP wynika, że mimo niskiej penetracji stałe łącza internetowe (poza szybkim internetem obejmuje także tzw. sieci osiedlowe, które mają ok. 1 mln użytkowników) dostępne są w ok. 30 proc. polskich domów. Oznacza to, że jeśli projekcje UKE zostaną zrealizowane, szybki internet w 2010 roku będzie w co drugim gospodarstwie domowym.

- Telekomunikacja Polska szacuje, że ok. 2 mln gospodarstw domowych nie jest podłączonych do sieci telekomunikacyjnej. Z kolei 2,3 mln tych gospodarstw, które są podłączone, ze względu na stan łączy telefonicznych nie ma szansy na korzystanie z internetu szybszego niż 1 Mb/s - mówi GP Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP.

Przyspieszyć polski internet

Polski szybki internet to z reguły łącza o przepustowości 1 Mb/s. Tymczasem w Europie prędkości łączy są radykalnie wyższe i pozwalają ściągać dane z prędkością kilkunastu Mb/s. Bez inwestycji w nowe technologie, w tym w sieci nowej generacji i łącza światłowodowe docierające przynajmniej do budynków, jak nie do mieszkań, trudno sobie wyobrazić, by polski internet drastycznie przyspieszył.

Europa ma pomysły, jak przyspieszyć internet. Rząd Francji jeszcze przed wakacjami chce doprowadzić do uchwalenia ustawy, która będzie nakazywała od 2010 roku instalację światłowodów telekomunikacyjnych w nowo budowanych domach powyżej 25 mieszkań. O takich planach polskiego rządu nie słychać.

Premier Tusk zapowiedział jedynie, że najubożsi Polacy będą za darmo dostawali komputery podłączone do internetu. Ten projekt zakłada też, że gmina będzie mogła dostać dotację nie tylko na komputery i opłacenie dostępu do sieci, ale także na serwisowanie sprzętu oraz szkolenia z obsługi komputera i korzystania internetu. Na walkę z tzw. cyfrowym wykluczeniem do 2013 roku Polska może wydać do 364 mln euro, z czego 85 proc. środków pochodzić będzie z pieniędzy unijnych.

Unia daje, Polska nie wydaje

UKE ma świadomość, że zwiększenie o ponad 4 mln w ciągu niespełna trzech lat liczby szybkich łączy internetowych może być dla polskich telekomów wysiłkiem ponad miarę ich możliwości finansowych. Dlatego jest zdania, że w ten proces - wzorem państw zachodnich - muszą zaangażować się rząd i samorządy.

- Za wzrost liczby łączy odpowiada nie tylko regulator. W tych krajach UE, w których nastąpił szybki wzrost penetracji, w inwestycje związane z dostępem do internetu, zaangażowane były środki rządowe, samorządowe, a także pieniądze unijne - mówi Streżyńska.

Unijnymi pieniędzmi budowę internetowej infrastruktury chce wspierać województwo małopolskie. Celem przedsięwzięcia Małopolska Sieć Szerokopasmowa jest to, by do 2011 roku co najmniej 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w Małopolsce miało możliwość dostępu do usług szerokopasmowych. Dziś 1/3, czyli 335 tys. małopolskich gospodarstw domowych, nie ma szans na szybki internet. Rząd ma też plany analogicznego przedsięwzięcia na Ścianie Wschodniej.

- Mamy unikatową okazję, aby coś zrobić. Ona się nie powtórzy i nie możemy jej zmarnować. Internet musi dotrzeć do ludzi, którzy chcą go mieć i - z przyczyn technicznych - nie mają - przekonuje pani prezes.

I dodaje: Jeśli dotychczasowych operatorów zadowala obecne tempo wzrostu rynku, to być może trzeba poszukać inwestora, który nie jest u nas obecny i jest gotowy, wykorzystując własne pieniądze i dostępne środki unijne, budować infrastrukturę.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24