Pół biliona tanich euro od EBC. Banki odetchną?

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huTanie pieniadze od ECB

Ponad 498,2 mld euro - tyle europejskie banki pożyczą od Europejskiego Banku Centralnego na trzy lata. Po tej informacji kursy akcji banków na giełdach w całej Europie wystrzeliły w górę. Rynek spodziewał się popytu w wysokości 310 miliardów euro.

To pierwszy raz w historii, kiedy EBC pożycza bankom - pod zastaw na przykład obligacji - pieniądze aż na trzy lata. EBC zdecydował o przeprowadzeniu tej operacji na grudniowym posiedzeniu. Do tej pory bank pożyczał pieniądze najwyżej na rok.

Bank centralny strefy euro chce w ten sposób zaradzić kłopotom z płynnością na rynku bankowym. Liczy też, że banki nie będą mogły już się tłumaczyć, że pożyczają mało firmom i gospodarstwom domowym, bo nie mają dostępu do gotówki.

"Financial Times" nazwał dzisiejszą ofertę EBC "tanim bufetem, w którym można zjeść tyle, ile się chce". Pożyczki są bowiem oprocentowane zaledwie na 1 procent.

Nicolas Sarkozy sugerował ostatnio, że banki mogłyby właśnie za tanie pożyczki z EBC kupić obligacje państw strefy euro, co załagodziłoby kryzys na rynku długu. Nie wiadomo jednak, czy banki - które ostatnio jak jeden mąż sprzedawały takie papiery - zdecydują się na takie inwestycje.

Informacja o dużej skali udzielonych tanich pożyczek, poprawiła nastroje na rynkach. Zyskują przede wszystkim akcje banków notowanych na europejskich parkietach.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu