Podziel się laptopem

Najnowsze

Aktualizacja:
One Laptop per Child (www.laptop.org)Laptop dobrze znosi afrykańskie warunki

Już od jesieni każdy Amerykanin będzie mógł kupić przenośny komputer za ok. 200 dolarów. Jedyny warunek, to że będzie musiał jednocześnie nabyć drugiego laptopa dla biednych dzieci w Afryce.

Organizacja OLPC (One Laptop Per Child - Jeden Laptop na Dziecko), zajmująca się wspieraniem biednych rejonów świata za pomocą bardzo tanich komputerów, podpisała właśnie umowę z firmą Amazon. Internetowy sklep będzie od listopada sprzedawał laptopy w ramach akcji "Daj jeden, weź jeden" (Give 1 Get 1).

Dziel się... laptopem

W ramach tego programu będzie można kupować specjalne laptopy XO po dwie sztuki naraz: jeden dla siebie, a drugi do przekazania dziecku w krajach rozwijających się. Współpraca z Amazon jest szansą dla organizacji OLPC na pokonanie problemów, na jakie trafiła prowadząc sprzedaż samodzielnie.

Międzynarodowy święty Mikołaj

OLPC jest dzieckiem profesora amerykańskiej uczelni MIT, Nicholasa Negroponte. Jego marzeniem, które udało się zrealizować, było stworzenie niezwykle taniego laptopa (w założeniu za mniej niż 100 dolarów) na potrzeby dzieci z biednych krajów. Rezultatem prac nad projektem jest XO - zielony komputer, wyposażony w bezprzewodową sieć wi-fi, wypakowany programami edukacyjnymi i pozwalający na ładowanie za pomocą korbki.

Problemy z dystrybucją

Mimo, że wiele rządów wyraziło zainteresowanie komputerem, niewiele krajów było gotowych wziąć udział w programie jego udostępnienia biednym dzieciom. Aby kupić XO, zainteresowane kraje muszą złożyć zamówienia na partię co najmniej 250 tys. sztuk.

Dlatego OLPC uruchomiło program G1G1 - od końca 2007 roku na terenie USA można było kupić dwa komputery w cenie 398 dolarów. Nowa odsłona programu także obejmie tylko USA.

Nowy, tani OLPC

Organizacja planuje także wydanie w 2010 roku nowej generacji laptopów. XO-2 będzie wyposażony w dotykowy ekran zamiast klawiatury i ma być jeszcze tańszy, bo jego cena planowana jest na 80 dolarów.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMACH TANIEGO KOMPUTERA

Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl

Źródło zdjęcia głównego: One Laptop per Child (www.laptop.org)