"Podwyżki podatków nie unikniemy"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES"Podatki na pewno wzrosną"

- Na pewno nie uda nam się uniknąć podwyżki podatków - uważa b. wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes, możemy być pewni wzrostu podatków akcyzowych, a jeśli to nie wystarczy do załatania dziury w budżecie, także innych rodzajów danin.

- Na pewno wzrosną podatki akcyzowe, bo to już dzisiaj czuje się w powietrzu. Natomiast czy uda się pospinać budżet bez wzrostu innych podatków? Tego nie wiem, ale suma podatków, które zapłacimy w przyszłym roku i opłat różnego rodzaju - danin, które pobiera od nas państwo - na pewno wzrośnie - przekonywał Rybiński na antenie TVN CNBC Biznes.

Ciężko na rynku pracy

"Polska prymusem Europy" (TVN CNBC Biznes)

Zdaniem ekonomisty pogorszy się także sytuacja na rynku pracy. - Jak przyjdzie jesień, zima - ten trudny okres dla bezrobotnych - nastąpi silny wzrost bezrobocia. Te prognozy które mówią o około 13 proc. mogą się zrealizować - powiedział.

Jak dodał, "trzeba mieć świadomość, że to nie jest koniec i że ten rok to być może nie jest ostatni rok wzrostu bezrobocia". - Rynek pracy z opóźnieniem reaguje na sytuacje w gospodarce i szczyt bezrobocia prawdopodobnie zobaczymy w przyszłym roku. Myślę, że będzie to między 13 a 15 proc. - stwierdził.

Polska prymusem

Jeżeli chodzi o wzrost PKB w tym roku, Rybiński jest optymistą. - Patrzymy na gospodarkę polską, która w skali całego roku na pewno będzie rosła w granicach 0 do 1 proc. Można powiedzieć, że są szanse żeby to było bliżej 1 niż bliżej 0. To jest gospodarka, która jako jedyna w Europie uniknęła recesji. Co jest dużym sukcesem - mówi się o Polsce jako o prymusie Europy - podkreślił.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES