Najnowsze

Nadchodzą podwyżki cen chleba

Najnowsze

Autor:
mp//dap
Źródło:
PAP
Kokoszkiewicz o nieuchronnym wzroście cen żywności
Kokoszkiewicz o nieuchronnym wzroście cen żywności
wideo 2/3
Kokoszkiewicz o nieuchronnym wzroście cen żywności

W najbliższym czasie podrożeją pieczywo, makarony i kasze. Średnio o 10-20 procent – pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza". Jak wskazuje dziennik, drożeje zboże dla przemysłu piekarniczego. Ceny żywności mogą rosnąć w 2020 roku także przez panującą suszę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Zwykle młyny przerabiające zboże na mąkę mają ich parotygodniowe zapasy, do tej pory większość sprzedawała mąkę zrobioną z ziaren kupionych przed wybuchem pandemii. Teraz to się skończyło, nikt nie ma zapasów, które by starczyły do nowych zbiorów, czyli połowy lipca" - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Według "GW" pszenica podrożała z 750 zł za tonę w styczniu do 940 zł pod koniec kwietnia. Jak zaznaczono, wzrost cen nakręciła panika wywołana koronawirusem i wzmożony popyt na produkty mączne wewnątrz krajów Unii, "jak również ssanie na rynku światowym".

"W efekcie młyny płacą dziś za pszenicę ok. 20-25 proc. więcej niż na początku roku" - czytamy w "GW".

Gazeta donosi również, że 3 kwietnia Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego zwrócił się do ministra rolnictwa o uruchomienie rezerw zbóż zgromadzonych przez Agencję Rezerw Materiałowych, ale - jak zaznaczono - do tej pory nie dostał odpowiedzi.

Wpływ suszy

Na wzrost cen żywności wpływ może mieć także tegoroczna susza, na co wskazywali eksperci na antenie TVN24.

- Zasiewy wiosenne nie mają za bardzo warunków do tego, by wschodzić - mówił w TVN24 ekspert do spraw ekologii Sławomir Brzózek. - W tej chwili wilgotność gleby to jest około 30 procent, zamiast 70-80 procent. Jeżeli w maju nie będzie "uczciwych" opadów deszczu (…), to możemy mieć bardzo nieciekawą sytuację w postaci braku produktów rolnych – dodał.

- Problemy z ograniczeniami spowodowanymi epidemią wywołaną przez koronawirusa oraz susza będą powodować presję inflacyjną - dodał Michał Kokoszkiewicz z portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Wilgotność gleby w Polsce - stan na 22 kwietnia 2020 rokustopsuszy.imgw.pl

Autor:mp//dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości