Podwyżki cen coraz mniejsze

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Inflacja odpuszcza

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu nie zmieniły się w porównaniu do sierpnia - podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast rok do roku inflacja wyniosła 3,4 proc. wobec 3,7 proc. w sierpniu.

Wrzesień był miesiącem, w którym w końcu nastąpiło długo oczekiwane wyhamowanie inflacji. Ankietowani ekonomiści szacowali, że wrześniowe ceny będą o 3,5 proc. wyższe niż te sprzed roku. Prognozy oscylowały między 3,3 a 3,7 proc. Podobnie zakładał resort finansów, a ministerstwo gospodarki mówiło nawet o inflacji na poziomie 3,7 proc.

- Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 6,4 proc.) oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 3,6 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,59 pkt proc. i 0,88 pkt proc. Dynamika cen odzieży i obuwia oraz spadek cen w transporcie obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,41 pkt proc. i 0,09 pkt proc. - czytamy dalej w komunikacie.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24