Podwójna ulga na dzieci zostaje

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
PAP/Tomasz GzellSenat poparł decyzję Sejmu

Senat przyjął "podwójną" ulgę prorodzinną, na mocy z której osoby mające dzieci będą mogły odliczyć od podatku 1145 zł rocznie na każde dziecko. Nowa ustawa będzie miała poważne skutki dla budżetu.

Aby ustawa stała się obowiązującym prawem potrzebny jest już jedynie podpis prezydenta.

Zgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy o podatku PIT, osoby mające dzieci będą mogły teraz odliczyć od podatku kwotę 1145 zł na każde wychowywane dziecko. Ulga ma obowiązywać już w rozliczeniu podatkowym za 2007 r.

Rząd proponował, by ulga wynosiła 572 zł 54 gr na każde dziecko. Posłowie przyjęli jednak poprawkę Prawicy Rzeczypospolitej i Ligi Polskich Rodzin, która dwukrotnie zwiększyła proponowaną przez rząd kwotę odliczenia.

Ministerstwo Finansów: podwójna ulga równa się większy deficyt

W wyniku przyjęcia przez Senat "podwójnej" ulgi na dzieci, deficyt budżetu w 2008 r. wyniesie 30 mld zł. - Konsekwencje budżetowe będą takie, że trzeba będzie zmniejszyć dochody i zwiększyć deficyt - powiedziała wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Wcześniej rząd zaproponował we wstępnym projekcie budżetu, że deficyt w 2008 r. wyniesie 28,16 mld zł.

Dotąd od podatku można było odliczyć 120 zł na każde dziecko. Oznacza to, że przyjęte przez Sejm rozwiązanie zwiększa obecną ulgę około dziesięciokrotnie.

bgr

Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell