Podrożeje chleb i wódka?

Zboże w całej Europie drożeje
TVN24Europejski rynek winduje polskie ceny zbóż

Słabe prognozy zbiorów w krajach Unii Europejskiej windują ceny zbóż w Polsce - wynika z danych resortu rolnictwa. Według tych danych od pięciu tygodni trwa nieustający wzrost cen skupu pszenicy.

Chociaż zbiory zbóż w większości województw zostały zakończone, to jednak częste i dość intensywne opady deszczu opóźniają prace żniwne w niektórych rejonach. Ten fakt oraz słabe zbiory w Europie powodują wstrzymywanie się krajowych producentów z dostawą ziarna do skupu w oczekiwaniu na wyższe ceny, co juz teraz wpływa na ich wysokość.

W drugiej połowie sierpnia za pszenicę konsumpcyjną płacono w kraju średnio 736 zł za tonę, czyli o prawie 7 procent więcej niż w tydzień wcześniej. Pszenica konsumpcyjna zdrożała w ciągu miesiąca o 33 proc., a o 46 proc. licząc rok do roku.

W ciągu tygodnia (20-26 sierpnia) o blisko 8 proc. wzrosła również cena skupu żyta konsumpcyjnego i osiągnęła 644 zł za tonę. Porównując aktualną cenę żyta do cen notowanych przed miesiącem i przed rokiem ziarno to zdrożało odpowiednio o 34 proc. i o 64 proc.

W tym samym czasie obniżyła się o 5 proc. cena jęczmienia paszowego. Za tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali średnio w kraju 589 zł, czyli o ponad 10 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o ponad ok. 64 proc. wyższa w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

Spadły natomiast nieznacznie ceny żywca wieprzowego. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, po czterech tygodniach wzrostu, średnia cena skupu żywca wieprzowego w dniach 20-26 sierpnia obniżyła się do 4,19 zł/kg, czyli o 1,6 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca żywiec wieprzowy podrożał o sześć proc., ale był o prawie 5 proc. tańszy niż przed rokiem.

W analizowanym okresie ceny skupu bydła ukształtowały się na poziomie 4,17 zł/kg wobec 4,18 zł/kg w poprzednim tygodniu. Były one wprawdzie o blisko 5 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej, ale o 3 proc. niższe niż przed rokiem.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości