Podrożeją papierosy, rząd podwyższa akcyzę

Najnowsze


Podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe spowodowana jest naszymi zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Od 1 stycznia 2013 r. akcyza na te wyroby ma wzrosnąć o 5 proc.

Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, którą - jak powiedział premier - rząd przyjął we wtorek, zakłada podwyższanie akcyzy na wyroby tytoniowe i rozszerzenie podatku na susz tytoniowy.

- To wynika z naszego zobowiązania (wobec UE - red.), które każe nam dość radykalnie podnosić akcyzę do roku 2018, ze względu na obowiązujące także u nas prawo europejskie. Staramy się to robić etapami, powoli dochodząc do tego pułapu, zgodnie z którym (...) każde tysiąc papierosów musi być obciążone akcyzą procentową i kwotową wynoszącą 90 euro. Dzisiaj jesteśmy na poziomie ok. 75 euro - powiedział Tusk. Szef rządu dodał, że w projekcie jest także propozycja obniżenia podatku akcyzowego na wyroby alkoholowe, w których zawartość procentowa alkoholu nie przekracza zawartości, jaką ma klasyczne piwo. - Mówimy tu o wyrobach niskoalkoholowych z jabłek i gruszek (...). Stają się popularne jako czasami alternatywa dla innych niskoalkoholowych trunków, ale wysoka akcyza uniemożliwia rozwój rodzimej produkcji. Dlatego jesteśmy skazani na import tego rodzaju alkoholu - powiedział.

Spadnie sprzedaż?

19 września resort finansów opublikował projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, który zawiera stawki akcyzy na wyroby tytoniowe w 2013 r.

Ministerstwo przewiduje, że podwyżka akcyzy ogółem o 5 proc. spowoduje wzrost średniej ważonej ceny detalicznej papierosów o 60 gr na paczce o wielkości 20 sztuk (przy założeniu przeniesienia podwyżki akcyzy na cenę). Założono też, że nastąpi 3-proc. spadek sprzedaży papierosów.

Miliony dla budżetu We wtorek Centrum Informacyjne Rządu potwierdziło, że rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Jednym z punktów był podatek akcyzowy. Projekt przewiduje podwyższenie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe. O 5 proc. wzrośnie akcyza na papierosy, cygara i cygaretki.

"Podwyżka akcyzy na papierosy przyniesie budżetowi dodatkowe 345 mln zł, w przypadku tytoniu do palenia będzie to 14 mln zł. Dla cygar i cygaretek podwyższona akcyza, ze względu na znikomy udział w rynku tych wyrobów, nie będzie miała znaczącego wpływu na ogólny wzrost wpływów budżetowych z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych" - napisano w komunikacie CIR. Dodano, że w niektórych przypadkach podatkiem akcyzowym zostanie objęty susz tytoniowy, czyli suchy tytoń niebędący jeszcze wyrobem tytoniowym. W komunikacie napisano też, że przewidziano określenie stawki podatku akcyzowego na cydr i perry - lekkie napoje alkoholowe.

"Proponuje się, aby wynosiła ona 97,00 zł od 1 hektolitra wyrobu gotowego, co zrównuje opodatkowanie cydru i perry z piwem, a więc wyrobem o podobnej zawartości alkoholu" - wskazał CIR.

Autor: mac//kdj / Źródło: PAP