Podrożało w euro-sklepach

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huEuropejczycy musieli w listopadzie płacić drożej za towary i usługi

Po miesiącach spadków, w listopadzie ceny w strefie euro poszły w górę. Ze wstępnych danych Eurostatu wynika, że inflacja wyniosła 0,6 proc. (licząc rok do roku ), wobec październikowej deflacji na poziomie 0,1 proc. Ekonomiści spodziewali się wzrostu cen o 0,4 proc.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w listopadzie po raz pierwszy od siedmiu miesięcy. Zdecydowały o tym wyższe koszty energii i wydobycie się tamtejszej gospodarki z najgorszej po II wojnie światowej recesji.

Według wyliczeń Eurostatu w Polsce inflacja wyniosła w październiku 3,8 proc. w skali roku. Według Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku o 3,1 procent w skali roku, wobec 3,4 procent we wrześniu. Różnica bierze się z odmiennej metody liczenia wzrostu cen.

Ostateczne dane unijnego biura statystycznego za listopad zostaną opublikowane 16 grudnia.

Europejski Bank Centralny spodziewając się „umiarkowanej” inflacji zasygnalizował już, że nie będzie śpieszył się ze zwijaniem programów stymulujących wzrost. Bank przewiduje, że w tym roku średnia stopa inflacji w strefie euro wyniesie 0,3 proc., a w przyszłym będzie to 1,2 proc. Docelowy poziom EBC to nieco poniżej dwóch proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu