Podróż pociągiem dwa razy droższa?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Połaczenia Przewozów Regionalnych trafią w ręce Intecity?

Złe wiadomości dla podróżujących koleją: rządowe projekty zakładają odebranie niektórych połączeń spółce PKP Przewozy Regionalne i przejęcie ich przez PKP InterCity. To oznacza, że będziemy płacić za bilet znacznie więcej - wieszczy dziennik "Polska".

Zdaniem dziennika stracą na przykład ci, którzy będą chcieli dojechać tanim pociągiem pospiesznym z Poznania do Krakowa czy z Katowic do Gdańska. Połączenia te obsługuje spółka PKP Przewozy Regionalne, lecz według "Polski" rządowy projekt zakłada przejęcie ich przez PKP InterCity. Pasażerowie mieliby odczuć zmiany od 12 grudnia.

Będzie przejęcie?

– Mogę powiedzieć, że taki projekt istnieje – potwierdza w rozmowie z dziennikiem "Polska" Adrianna Chibowska, rzecznik PKP InterCity. Żadnych szczegółów nie chce jednak zdradzić.

Zmiany te wpisują się w projekt przejęcia przez samorządy wojewódzkie przewozów regionalnych. Tymczasem urzędy marszałkowskie coraz głośniej dyskutują z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury.

– Skarb Państwa spłaci długi spółki PKP Przewozy Regionalne i przekaże jej udziały samorządom. Każde województwo otrzyma swoją pulę udziałów – broni się na łamach gazety Juliusz Engelhardt, wiceminister infrastruktury.

Samorządowcy, którzy spotkali się w środę w Poznaniu mają sporo wątpliwości odnośnie tej propozycji. Urzędy marszałkowskie chcą zdecydowanej gwarancji oddłużenia kolejowej spółki do końca tego roku. Chodzi o kwotę 15 mld zł, która miałaby być spłacona w ciągu 10 lat. Rząd takiej dotacji nie przewiduje.

Bilet dwa razy droższy

– Teraz spółka PKP Przewozy Regionalne obsługuje także międzywojewódzkie pociągi pospieszne, które przynoszą jakiś zysk. Ale ma je przejąć spółka InterCity. Stracą na tym pasażerowie, bo większość pociągów pospiesznych zostanie przekształcona w ekspresowe – mówi na łamach dziennika jeden z samorządowców.

Jak przewiduje "Polska", przekwalifikowanie pociągów spowoduje znaczny wzrost ceny biletów. Dziś za podróż z Poznania do Warszawy pociągiem pospiesznym trzeba zapłacić 48 zł, a ekspres kosztuje średnio 95 zł. Z Katowic dostaniemy się pociągiem pośpiesznym do Gdańska za 60 zł. Podróż ekspresem wyniesie nas już 129 zł.

Źródło: "Polska", APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24