Podatnicy rekordowo hojni

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN245,2 mln Polaków przekazało 1 proc. swojego podatku

W 2007 roku podatnicy przekazali ponad 290 mln zł potrzebującym - czytamy w "Gazecie Prawnej". To o 186 mln więcej niż rok wcześniej. Głównym powodem tego wzrostu to ułatwienie procedury przekazywania jednego proc. podatku organizacjom pożytku publicznego.

Ministerstwo Finansów przedstawiło zestawienie z przekazania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego za 2007 rok. 5,2 mln podatników przekazało ponad 290 mln zł. W 2006 roku zaledwie 1,6 mln osób zdecydowało się wesprzeć organizacje kwotą 104 mln zł. To wzrost o prawie 177 proc.

Łatwiejsza dobroczynność

Większa hojność Polaków to efekt zmiany mechanizmu przekazywania środków z 1 proc. oraz poszerzenia kręgu podatników, uprawnionych do jednoprocentowych wpłat.

W rozliczeniu PIT za 2007 rok przekazywaniem 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego zajmowały się po raz pierwszy urzędy skarbowe, a nie sami podatnicy. Podatnicy nie musieli już sami dokonywać wpłat na rachunek wybranej organizacji. W składanym zeznaniu wskazywali jedynie organizację, którą chcą wesprzeć, podając jej nazwę i numer KRS, a 1 proc. podatku przekazywał naczelnik urzędu skarbowego.

Od 2007 roku - poza zmianą mechanizmu wpłat z 1 proc. - poszerzono również grupę podatników, którzy mogą wspierać organizacje pożytku publicznego o podatników opodatkowanych według 19-proc. stawki, osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz osiągających dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych.

Źródło: Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24