"Podatnicy nie będą ratować banków". Merkel chwali plan ratunkowy dla Cypru

Najnowsze

Aktualizacja:

Ministrowie finansów Francji i Niemiec chwalą porozumienie ratujące Cypr przed bankructwem. Także kanclerz Niemiec jest dobrej myśli: - Znalezione rozwiązanie jest właściwe, gdyż uwzględnia także tych, którzy przyczynili się do powstania problemów.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Nikozja ma m.in. zlikwidować jeden z największych banków - Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

Banki same będą się ratowały

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała osiągnięte w nocy z niedzieli na poniedziałek porozumienie w sprawie pomocy dla Cypru za dobre rozwiązanie, gwarantujące sprawiedliwy podział odpowiedzialności za wyjście z kryzysu.

- Znalezione rozwiązanie jest właściwe, gdyż uwzględnia także tych, którzy przyczynili się do powstania problemów - powiedziała Merkel w poniedziałek w Langenfeld, na północy Bawarii.

Szefowa niemieckiego rządu wyraziła zadowolenie ze sprawiedliwego podziału obciążeń. - Banki muszą przejąć odpowiedzialność za siebie, a to jest właśnie to, co zawsze powtarzaliśmy: Nie chcemy, by podatnicy musieli ratować banki, lecz by banki same się ratowały, i tak będzie w przypadku Cypru - powiedziała Merkel.

Zaznaczyła, że Cypr może liczyć na solidarność europejskich partnerów. Ta solidarność - wyjaśniła - polega na tym, że "będziemy w najbliższych latach wspierać za pomocą gwarancji podążający trudną drogą Cypr".

Likwidacja banku to uczciwa cena

Zdaniem niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble, porozumienie jest uczciwe, mimo ogromnego obciążenia dla wierzycieli i klientów. - Celem było doprowadzenie do tego, by rozdęty sektor bankowy partycypował w kosztach. (...) Dzięki temu rozwiązaniu Cypr ma szansę na odzyskanie utraconego zaufania - dodał polityk.

Środki na ratowanie Cypru pochodzić będą z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, w którym największy wkład mają Niemcy. Na wypłatę pieniędzy, zgodę musi jeszcze wydać niemiecki parlament. Schaeuble poinformował, że dwa głosowania powinny odbyć się najpóźniej w trzecim tygodniu kwietnia.

Zwyciężyło stanowisko Francji

Francuski minister finansów Pierre Moscovici powiedział, że od początku wykluczał opodatkowanie depozytów bankowych poniżej 100 tys. euro.

- Jest ochrona depozytów. To zasada, która powinna być nienaruszalną zasadą Unii Europejskiej - powiedział Moscovici dziennikarzom podczas wizyty w Sztokholmie. - Francja zawsze miała takie stanowisko. Od początku go broniłem (...) i to ono ostatecznie zwyciężyło - dodał.

Niepewna przyszłość

Głos w sprawie zawartego programu ratunkowego zabrał szef Komisji Europejskiej. - Jestem przekonany, że program ratowania Cypru będzie działać, ale bądźmy szczerzy. W tym momencie nie możemy dokładnie powiedzieć, jaki on będzie miał efekt na wzrost gospodarczy - powiedział Jose Manuel Barroso.

Pomoc dla Cypru

Dzięki porozumieniu zawartemu w Brukseli Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę, czyli KE, EBC i MFW.

Autor: rfmtomk / Źródło: PAP, Reuters