Podatki na nowo

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Resort finansów pisze nowe ustawy podatkowe

W 2011 r. ustawa o PIT zostanie zastąpiona ustawą o podatku od dochodów osobistych, a ustawa o CIT - ustawą o podatku od dochodów z działalności gospodarczej. W odrębnym akcie ma być uregulowany podatek od dochodów kapitałowych - zapowiada wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Wiceminister potwierdził w ten sposób, że resort finansów pracuje nad zupełnie nowymi ustawami podatkowymi.

Według niego, założenia do nowych ustaw powinny być gotowe późną jesienią. - Przepisy mogłyby wejść w życie w 2011 r. Chodzi o trzy nowe ustawy: o podatku od dochodów osobistych, która zastąpiłaby ustawę o PIT; o podatku dochodowym od działalności gospodarczej, która by zastąpiła ustawę o CIT; o podatku od dochodów kapitałowych - wyjaśnił wiceminister.

Zgodnie z planami MF, znajdujące się obecnie w ustawie o PIT przepisy dotyczące opodatkowania dochodów osób prowadzących działalność gospodarczą zostaną w całości przeniesione do ustawy o podatku od działalności gospodarczej.

Napisać od nowa

- Trzeba rozdzielić przepisy o podatku od dochodów osobistych, od regulacji związanych z podatkiem od dochodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wydaje nam się, by ustawy o PIT i CIT można było poprawić. Musimy je napisać od nowa - uważa wiceminister. - Na razie pracujemy nad generalnymi założeniami, a nie konkretnymi przepisami. Jest za wcześnie by mówić w tej chwili o szczegółach - zastrzegł wiceminister.

Zaznaczył też, że w grę nie wchodzi zmiana stawek podatkowych, gdyż nowe ustawy nie mają celu fiskalnego. - Cel tego przedsięwzięcia jest zupełnie inny. Chodzi o to, by prawo napisane było w sposób jasny i przyjazny dla podatników. Cel fiskalny można osiągnąć - jeśli będzie to konieczne i zapadną decyzje polityczne w tym zakresie - w innym trybie - dodał.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24