Najnowsze

Podatek za dom, od czego zależy i jak się go liczy? Wyjaśnia Paweł Blajer

Najnowsze

Czy urząd skarbowy może zmienić wysokość podatku od nieruchomości w ciągu roku? Wyjaśnia Paweł Blajer
TVN24 BiSCzy urząd skarbowy może zmienić wysokość podatku od nieruchomości w ciągu roku? Wyjaśnia Paweł Blajer

Czy urząd skarbowy może zmienić wysokość podatku od nieruchomości w ciągu roku? I czy polskie przepisy przewidują, aby płacić podatek dwa razy? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

- Niestety, organ podatkowy ma prawo w ciągu roku zmienić zasady gry. Wynika to z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Są tam zapisy, które mówią wyraźnie, że organ podatkowy ma obowiązek wydać nową decyzję z nowym wymiarem podatku od nieruchomości, jeżeli zmieni się cokolwiek w związku z tą nieruchomością - wyjaśnia Grzegorz Baran, doradca podatkowy z KPP Baran&Pluta.

- To nie jest drugi podatek, tylko jest ten sam podatek w zwiększonym wymiarze - dodaje.

Decyzja może działać wstecz

- Jeżeli jest dostarczona decyzja, organ podatkowy wskazuje w jakich terminach i w jakim nowym wymiarze podatek, musi być uiszczony - mówi Baran. Jeżeli decyzją wójta nastąpiło przeklasyfikowanie gruntów z rolnego na budowlany, należy liczyć się ze wzrostem stawki. - Od momentu zmiany jego przeznaczenia, kiedy powstaje decyzja i zostaje dostarczona podatnikowi, musi być wypełniona. Może to obowiązywać za okres wstecz - dodaje.

- Zdarza się jednak często, że budynki na wsiach, są osadzone na jakimś gruncie. W ewidencji gruntów traktowane są jako rolne, w latach wstecznych tak to miało miejsce - zauważa Baran. - Nie mamy wpływu, czy gmina zmieni przeznaczenie gruntu. Jeżeli uzna, że jest to grunt budowlany, to najpewniej podatnik otrzyma nową decyzję - dodaje.

Możemy wystąpić z prośbą o rozłożenie rat, w sposób możliwy do uregulowania. Nie należy wówczas czekać z zapłatą nowego podatku. Niezwłocznie po otrzymaniu decyzji należy zwrócić się z prośbą do organu podatkowego. - Podatnik zawsze może zwrócić się do organu podatkowego o dogodniejsze rozłożenie rat. Żeby podatnik mógł je uregulować - stwierdził na koniec Grzegorz Baran.

"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Pozostałe wiadomości