Najnowsze

Podatek od smartfonów i tabletów? Ministerstwo Gospodarki protestuje

Najnowsze

ShutterstockMinisterstwo Gospodarki przekazuje uwagi dotyczące zmian w opłacie reprograficznej

Ministerstwo Gospodarki przekazało uwagi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związki z tzw. opłatą reprograficzną. Jak uzasadnia resort, objęcie tą opłatą tabletów i smartfonów, byłoby nadmiernym doregulowaniem przepisów prawa.

Zdaniem MG należy również zwrócić uwagę na wpływ proponowanych zmian na obrót gospodarczy w Polsce. W opinii resortu gospodarki wprowadzenie ewentualnych zmian tym zakresie wymaga szczegółowego uzasadnienia ekonomicznego i oszacowania wpływu na inne gałęzi gospodarki w ramach oceny skutków regulacji.

Wzrosną ceny tabletów i smartfonów

- Konsekwencją objęcia smartfonów i tabletów opłatą reprograficzną może być wzrost ich ceny nawet o 8 proc. - alarmował we wrześniu prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Michał Kanownik.

Opłaty reprograficzne uiszczają producenci sprzętu służącego do kopiowania lub jego importerzy, co de facto oznacza, że kosztami obciążeni są nabywcy urządzeń.

Nad nową listą urządzeń objętych opłatą reprograficzną pracuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Było to także przedmiotem ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowych komisji kultury i innowacyjności.

16.07.2014 | Będzie nowy podatek dla właścicieli smartfonów i tabletów?
16.07.2014 | Będzie nowy podatek dla właścicieli smartfonów i tabletów?Fakty TVN

Autor: pp/kwoj / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości