Podatek od nieruchomości. Sprawdź, kiedy nie trzeba go płacić

Najnowsze

TVN24 BiSKiedy nie zapłacisz podatku od nieruchomości?

Kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości i składać zeznanie do urzędu skarbowego? Kto nie musi przejmować się żadnymi formalnościami? Sprawdzał to w magazynie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer.

Dochód ze sprzedaży nieruchomości jest co do zasady opodatkowany. - Jednak w pewnych sytuacjach może okazać się, że tego podatku nie ma - zdradził Paweł Blajer.

Kiedy nie trzeba płacić?

Żadne formalności nie dotyczą osób, które kupiły nieruchomość w 2008 roku i sprzedały ją w 2013 roku. Nie muszą wypełniać PIT-39. Dotyczy to oczywiście też osób, które nabyły nieruchomość we wcześniejszych latach. - Przy czym nabycie nieruchomości oznacza jej kupienie lub otrzymanie w spadku - tłumaczy Izabela Ukonu, senior consultant firmy Accreo. Ważne, by od momentu kupna do sprzedaży nie upłynęło mniej niż pięć lat. Przy czym te pięć lat liczy się od końca roku podatkowego, w którym sprzedaliśmy nieruchomość. - Jeśli ktoś kupił nieruchomość po 2009 roku i sprzedał w 2013 , to z całą pewnością musi złożyć zeznanie PIT-39 - powiedziała Izabela Ukonu, senior consultant firmy Accreo. Gdy sami budujemy dom, nie liczymy tego czasu od rzeczywistego wybudowania, ale nabycia własności do gruntu.

Autor: rf / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | Ljh3822