Podatek Merkel odstrasza Ryanaira

Najnowsze

Aktualizacja:
Frankfurt-Hahn AirportRyanair tnie połaczenia z lotniska Frankfurt-Hahn

Największa tania linia lotnicza Europy w przyszłym roku radykalnie zmniejszy liczbę lotów ze swego głównego lotniska w Niemczech - Frankfurt-Hahn. Przedstawiciel firmy mówi wprost, że powodem jest wprowadzenie przez niemiecki rząd dodatkowego opodatkowania biletów lotniczych.

Ryanair zapowiada, że lotnisko Hahn w sezonie letnim będzie obsługiwać 45 kierunków, zamiast dotychczasowych 54. Tygodniowo będą z niego startować 382 samoloty linii, zamiast dotychczasowych 532. Nie podano bliższych szczegółów, jakich kierunków dotkną redukcje. Z Hahn Ryanair lata m.in. do Gdańska i Wrocławia.

Przedstawiciel przewoźnika ogłosił, że redukcja jest spowodowana wprowadzeniem od nowego roku dodatkowej opłaty, jaką mają uiszczać nabywcy biletów lotniczych. To jeden z elementów programu oszczędnościowego rządu Angeli Merkel. Opłata może sięgnąć 45 euro za jeden bilet.

- Popyt na loty jest zależny od cen biletów - tłumaczył we Frankfurcie przedstawiciel linii Michael Cawley. Ograniczenia liczby lotów spowodują redukcję przewozów z Hahn o milion pasażerów. Prawdopodobnie dotkną też tysiąca miejsc pracy.

Źródło: AFP

Źródło zdjęcia głównego: Frankfurt-Hahn Airport