Podatek liniowy z ulgą, ale za trzy lata?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plRostowski: rząd planuje dalsze obniżki podatków w latach 2010 i 2011

Podatek liniowy z ulgą prorodzinną w 2011 roku? Minister Finansów Jacek Rostowski zapowiedział na spotkaniu z przedsiębiorcami, że dopiero za 3,5 roku zamierza wprowadzić poważne zmiany w podatkach dochodowych.

Zanim ministerstwo zdecyduje się na poważne reformy systemu podatkowego musi przetrawić te, o których zdecydował poprzedni parlament. A koszt obniżki składki rentowej i ulgi prorodzinnej w 2008 roku to - według Jacka Rostowskiego - 19 mld zł. Dodatkowe 7,5 mld zł pochłonie zmiana stawek PIT w przyszłym roku.

- W tej chwili nie jest dokładnie określone, jaki będzie ruch podatkowy w 2010 roku. Na pewno mamy wolę, by podatek liniowy, ze znacznymi ulgami rodzinnymi, był wprowadzony przed końcem kadencji rządu - powiedział Rostowski.

Są trzy stawki, będą dwie

Rząd planuje, że w 2009 roku w Polsce będą obowiązywać dwie stawki podatku dochodowego PIT: 18 proc. i 32 proc. Obecnie obowiązuje trzystopniowa skala podatku dochodowego od osób fizycznych: 19 proc., 30 proc., 40 proc. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Minister nie chce wchodzić do przedsionka strefy euro

Ze słów ministra Rostowskiego wynika też, że nie jest przekonany co do wejścia Polski do przedsionka euro, czyli ERM II, w przyszłym roku. Choć zdaniem Rostowskiego spełnimy kryteria wejścia, to jednak mechanizm ERM II jest niebezpieczny dla państw słabo przygotowanych do przyjęcia wspólnej waluty.

- Kryterium stóp spełniamy na bieżąco, pozostaje kwestia kryterium kursowego (...) To ze względu na złą konstrukcję mechanizmu ERM2. Przystąpimy do tego mechanizmu wtedy, gdy polityka gospodarcza będzie do tego naprawdę przygotowana - powiedział minister. - Zrezygnowaliśmy z wyznaczenia dokładnej daty przystąpienia Polski do strefy euro - stwierdził Rostowski. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl