Podatek huraganowy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Poszkodowani w huraganie zostaną - być może - zwolnieni z podatku od darowizny

Ministerstwo Finansów nie wyklucza zwolnienia osób poszkodowanych przez ostatnie huragany z podatku od darowizn. Ale nie zajmie się tą sprawą szybko - powiedziała TVN CNBC Biznes Magdalena Kobos, rzecznik resortu finansów. MF zwolniło ostatnio z podatku od darowizn rodziny ofiar katastrofy samoloty CASA.

Jest nadzieja dla osób poszkodowanych przez huragan. Darowizny na ich rzecz ze środków publicznych zostaną prawdopodobnie zwolnione z podatku - zapowiedział minister finansów Jacek Rostowski. Możliwości zwolnienia poszkodowanych jest kilka. Pierwsza - to rozporządzenie ministra finansów, który stwierdzi, że nie mają oni obowiązku zapłacenia podatku. Jak dowiedziała się stacja TVN CNBC Biznes w Ministerstwie Finansów na razie taka możliwość nie została rozpatrzona. Kolejny sposób na zwolnienie z podatku ofiar klęski - to złożenie przez nie wniosku w urzędzie skarbowym.

Nadzieją dla ofiar jest także projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym zapomogi mają być zwolnione od podatku. Jednak to dopiero pomysł, który musi pokonać całą ścieżkę legislacyjną.

Płacimy powyżej 4900 zł

W tej chwili od każdej darowizny przekraczającej wartość 4 tys. 900 zł Urząd Skarbowy pobiera podatek, i to w wysokości nawet 20 proc. całej ofiarowanej wartości. Wysokość tego podatku zależy od tego, od kogo otrzymujemy darowiznę: czy jest to rodzina, czy całkiem obca osoba. Jeśli jest to obcy, płacimy 20 proc. Na zapłacenie podatku ofiarodawca ma miesiąc. Wyjątek jest tylko jeden: pomoc kierowana przez miejskie ośrodki pomocy społecznej jest zwolniona z podatku.

Złożenie wniosku o umorzenie podatku w Urzędzie Skarbowym jest obecnie najprostszym i dostępnym już teraz dla poszkodowanych sposobem. Wówczas decyzji takiej nie podejmuje urząd, lecz władze miasta lub gminy. I tak, niektóre miasta i gminy, na przykład Radomsk, już podjęły decyzję pozytywną dla wszystkich, którzy zwrócą się z takim wnioskiem.

Casus: CASA

Szybkiej decyzji rządu w sprawie osób, które otrzymały na odbudowę swoich domów zapomogi od państwa (albo np. cegły od hurtowni budowlanych) - nie będzie. Decyzję Ministerstwo Finansów podejmie do kwietnia przyszłego roku, ponieważ wtedy upływa termin rozliczenia podatków - poinformowała TVN CNBC Biznes rzeczniczka Ministerstwa Finansów.

Nie wyklucza jednak, że zostanie wydane rozporządzenie zwalniające z podatku darowizny na rzecz poszkodowanych. Taki precedens miał już miejsce po katastrofie wojskowego samolotu CASA. Z podatku od darowizn zwolnione zostały rodziny ofiar katastrofy.

Źródło: TVN24, TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24