Podatek Belki nie zniknie w przyszłym roku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Podatek Belki zniknie, ale najwcześniej w 2009 roku

W przyszłym roku bankowe oszczędności Polaków i zyski kapitałowe będą nadal opodatkowane. Słynny podatek Belki nie zniknie - podaje RMF FM. Wcześniej politycy PO i PSL sugerowali, że podatek może zostać zlikwidowany już w 2008 roku.

- Za względu na rzeczywistość budżetową i poważne konsekwencje, wynikające z likwidacji tego podatku, uważam, że realny jest rok 2009 - powiedział RMF FM szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski. RMF FM nieoficjalnie dowiedział się, że także przyszły minister finansów Jacek Rostowski nie chce zniesienia podatku Belki już od przyszłego roku.

PO zapowiadała wcześniej, że chce zlikwidować podatek od zysków kapitałowych i oszczędności w tej kadencji Sejmu. Według szacunków, dochody budżetu z tego podatku wyniosły 4,0 mld zł w 2006 roku, a 1,4 mld zł w 2005 roku.

19-procentowy podatek od zysków zafundował Polakom pięć lat temu ówczesny minister finansów Marek Belka. Później wiele razy politycy obiecywali jego likwidację, ale żaden rząd się na to nie zdecydował.

Źródło: RMF FM, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24