Poczta wysyła list gończy

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESRzecznik Poczty Polskiej o znaczkach z poszukiwanymi dziełami sztuki

Wśród dzieł sztuki, które po wojnie zrabowano z Polski są m.in. dzieła Albrechta Duerera, Petera Paula Rubensa i Rembrandta van Rijna. Poczta Polska właśnie umieściła ich reprodukcje na znaczkach i kopertach.

To próba włączenia się przez Pocztę Polską w poszukiwania, które wciąż prowadzą polskie muzea, z których obrazy zniknęły. Seria, która do obiegu wchodzi w piątek nosi tytuł "Utracone dzieła sztuki".

Poszukiwane na znaczkach

Zreprodukowano dzieła "Chrystus upadający pod krzyżem" Rubensa, "Józef opowiadający sen" Rembrandta oraz rysunek Albrechta Dürera "Exlibris Willibalda Pirckheimera".

Znaczki zaprojektował plastyk Kazimierz Bulik. – To wydanie jest sygnałem, że dzieła te wciąż są poszukiwane. Poza tym wszystkich, którzy mogli mieć z nimi nawet przypadkowy kontakt, uczulają na problem – mówi artysta.

W sumie 1350 tysięcy sztuk

Jak informuje poczta, znaczki o wartości 1,55 zł każdy wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 450 tys. sztuk każdego egzemplarza.

Towarzyszyć im będą trzy rodzaje kopert i datownik Pierwszego Dnia Obiegu FDC w kształcie pustej ramy, zaprojektowany przez artystkę plastyk Ewę Szydłowską. Datownik stosowany będzie w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES