Poczta się komercjalizuje

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Poczta Polska ma zagwarantowany monopol do 2013 roku

Czy dla tych, którzy po listy polecone lub zwrot pieniędzy z Urzędu Skarbowego muszą jeździć do nadawcy, bo listonosz im ich nie dostarczył, jest wreszcie nadzieja? Na razie raczej marna. Trzeba czekać aż do 2013 roku. Póki co jednak Poczta Polska od wtorku będzie jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa o nazwie Poczta Polska SA. Jest to efekt komercjalizacji przedsiębiorstwa. Dzięki temu, spółka będzie miała możliwości pozyskania kapitału inwestycyjnego.

Pod koniec lipca minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał akt komercjalizacji, przekształcający Pocztę Polską w spółkę akcyjną. Jak poinformowało wówczas ministerstwo, celem komercjalizacji Poczty jest umożliwienie jej lepszego dostosowania się do konkurowania z innymi podmiotami świadczącymi usługi pocztowe. W opinii ministerstwa, ma to kluczowe znaczenie przed otwarciem rynku usług pocztowych, które nastąpi w Polsce najpóźniej w 2013 roku.

"Nowo powołana spółka przejmie prawa i zobowiązania dawnej Poczty Polskiej, będzie mogła używać wyrazu +poczta+ w nazwie i posługiwać się zastrzeżonym znakiem towarowym" - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym w poniedziałek przez Pocztę PAP prezes spółki Andrzej Polakowski.

Jak podkreślił, przekształcenie Poczty to również przedsięwzięcie wizerunkowe. Dotyczyć to będzie m.in. wymiany tablic i pieczątek. "Chcemy te zmiany wprowadzać sukcesywnie, w sposób płynny i nieuciążliwy dla naszych klientów" - dodał.

Gigant na glinianych nogach

W skład pierwszego zarządu spółki, którego kadencja będzie trwała do 31 grudnia 2012 roku, wszedł obecny dyrektor Poczty Polskiej Andrzej Polakowski, jako prezes zarządu. Pozostali członkowie zarządu to: Agnieszka Sardecka, Mirosław Markiewicz, Mariusz Popek i Tomasz Malczewski. Ostatniego członka zarządu wybiorą pracownicy.

Kadencja Rady Nadzorczej spółki będzie trwała do końca grudnia 2011 roku.

Poczta Polska zajmuje się świadczeniem usług pocztowych, pieniężnych, bankowych, ubezpieczeniowych oraz niektórych usług telekomunikacyjnych. Zatrudnia około 100 tys. pracowników w ponad 8 tys. placówek. Rok 2008 firma zamknęła ujemnym wynikiem finansowym - strata wyniosła 291 mln zł.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24