Początek końca telewizji, jaką znamy

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huRusza cyfrowa telewizja naziemna

Mieszkańcy Zielonej Góry, Żagania, Warszawy i Poznania mogą od dziś oglądać telewizję cyfrową. Nie potrzebują żadnych specjalnych abonamentów czy podłączenia do sieci kablowej. Wystarczy odbiornik z dekoderem MPEG-4.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska poinformowała, że wydała decyzję o rezerwacji częstotliwości na telewizję cyfrową dla TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, TV Puls. - Tym samym rozpoczęła się w Polsce cyfryzacja telewizji naziemnej - dodała.

Operatorem multipleksu cyfrowego, na którym znajdą się programy, będzie tymczasowo TP Emitel, który złożył w tej sprawie wniosek do UKE. W ciągu miesiąca nadawcy mają sami wybrać stałego operatora.

TP Emitel poinformował w czwartek w komunikacie, że otrzymał od nadawców komercyjnych upoważnienie do wystąpienia do UKE na tymczasową emisję i rozpoczął nadawanie sygnału. Oznacza to, że programy w naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T) mogą już odbierać mieszkańcy Zielonej Góry, Żagania, Warszawy, Poznania i okolic tych miejscowości. By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej trzeba posiadać odbiornik telewizyjny wyposażony w tzw. dekoder MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

Wybrać operatora

Uzgodnienia pomiędzy KRRiT, UKE i nadawcami początkowo zakładały, że wszyscy nadawcy wybiorą operatora multipleksu. Jednak Telewizja Polska, jako nadawca publiczny, powinna wybrać operatora zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. To - zdaniem Streżyńskiej - zajęłoby sporo czasu. Dlatego zaproponowała, żeby wyboru operatora pierwszego multipleksu dokonało co najmniej czterech nadawców analogowych - w tym wypadku mogłyby to zrobić Polsat, TVN, TV4, TV Puls, bez udziału TVP.

Swoją decyzję Streżyńska tłumaczyła tym, że docelowo programy TVP mają zostać przeniesione z pierwszego na trzeci multipleks. Dlatego, przy wyborze operatora dla pierwszej platformy, telewizja publiczna nie musiałaby uczestniczyć. Nadawcy na ten plan się nie zgodzili i muszą wybrać go wspólnie.

Cyfrowy pakiet

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. W 2011 r. - zgodnie z założeniami KRRiT - programy naziemnej telewizji cyfrowej będzie można oglądać w całej Polsce.

Dzięki przejściu na nadawanie cyfrowe, częstotliwości analogowe zostaną zwolnione i będą mogły być wykorzystane m.in. na inne multipleksy naziemne, internet szerokopasmowy i telewizję mobilną (dostępnej m.in. w telefonach komórkowych).

Według projektu KRRiT, całkowite wyłączenie nadawania analogowego planowane jest na 31 lipca 2013 roku. Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 roku, ale międzynarodowe ustalenia dla Europy i Afryki zezwalają na analogowe nadawanie do połowy 2013 r. Zdaniem Streżyńskiej, Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, które nie dotrzymają daty 2012.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu