Pobudzajcie gospodarkę!

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAPrzywódcy Chin, USA i Indonezji

Do utrzymania planów pobudzania gospodarek aż do powrotu ich stabilnego ożywienia zobowiązali się przywódcy zgromadzeni na Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Zaapelowali też o "ambitny rezultat" grudniowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze.

Na zakończenie dwudniowego szczytu 21 przywódców - w tym prezydenci: USA i Chin Barack Obama i Hu Jintao - odnotowało w przyjętej rezolucji końcowej, że "gospodarka światowa jest w fazie ożywienia".

Plany pobudzania gospodarek, kosztujące miliardy dolarów, "pomogły ustanowić podstawy ożywienia" gospodarczego, jednak nie jest ono "jeszcze solidne" - uznali przywódcy APEC. Wezwali zarazem do "odrzucenia protekcjonizmu i utrzymania otwartych rynków".

Czas na "ambitny rezultat"

Przywódcy państw oświadczyli, że zależy im, by na konferencji ws. klimatu w Kopenhadze (ta odbędzie się za trzy tygodnie), wypracowano "ambitny rezultat". Tekst rezolucji nie zawiera jednak konkretnego zobowiązania dotyczącego redukcji gazów cieplarnianych.

APEC zrzesza trzy kraje, które emitują ich najwięcej: Chiny, USA i Indonezję.

Kończące się w niedzielę spotkanie APEC było zarazem drugim etapem podróży prezydenta USA Baracka Obamy po Azji. Przy okazji szczytu Obama spotyka się w niedzielę z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem; bierze też udział w spotkaniu państw ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej).

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA