Po tani pieniądz? Tylko do EBC

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgSzef EBC sygnalizuje, że dalej będzie utrzymywał rekordowo niską cenę pieniądza

Prezes Europejskiego banku Centralnego Jean-Claude Trichet powiedział, że rosnące rynkowe stopy procentowe nie odzwierciedlają żadnych planów EBC, żeby zacieśniać politykę pieniężną i zasygnalizował, że EBC będzie utrzymywał rekordowo niską cenę pieniądza w najbliższych miesiącach.

Europejski Bank Centralny pozostawił w czwartek główną stopę procentową na poziomie 1 procent.

- To zupełne nieporozumienie, żeby interpretować to, co się dzieje na rynku jako sygnał zmian w polityce pieniężnej - powiedział Trichet.

Rynkowe koszty kredytu rosną po tym, jak banki pożyczyły z EBC mniej pieniędzy niż tego oczekiwano. 1 lipca banki strefy euro musiały zwrócić EBC 442 euro pożyczonych pół roku wcześniej środków zapewniających im wypłacalność.

- Wyższe koszty pieniądza są konsekwencją decyzji banków, w chwili odnowienia ich wcześniejszego finansowania, żeby prosić o mniej niż mogłyby dostać - powiedział Trichet.

Europejski Bank Centralny dotąd aktywnie wpompowywał pieniądze, by zapewnić płynność finansową banków udzielając im niskooprocentowanych pożyczek.

Brytyjskie stopy też bez zmian

Także Bank Anglii pozostawił stopy procentowe na najniższym w historii poziomie 0,5 procent. Bank centralny nie zdecydował się na zwiększenie podaży pieniądza. Do tej pory Bank Anglii wpompował do systemu finansowego 200 miliardów funtów. Według analityków, nie należy spodziewać się aby banki centralne zwiększały w przyszłości nadzwyczajne środki wspierające gospodarkę, nawet jeśli pogłębi się kryzys na europejskim rynku długu.

- Banki centralne i rządy zaczęły wycofywać część pakietów stymulacyjnych. To oczywiste, ze w tej sytuacji stan pacjenta na intensywnej terapii może się nieco pogorszyć. Nadszedł jednak czas, kiedy banki centralne muszą zachować zimną krew - powiedział Anthony Gibs broker w Vantage Capital Markets.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org