PO, PSL i SLD podzieliły TVP

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24TVP ma nowy zarząd

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zatwierdziła nowy zarząd TVP. Nie było niespodzianek. Prezesem spółki został Juliusz Braun kojarzony z PO, a członkami zarządu Bogusław Piwowar (kojarzony z SLD) i Marian Zalewski (kojarzony z PSL).

Decyzja KRRiT to przychylenie się do wniosku rady nadzorczej TVP o powołanie nowego zarządu spółki.

Jak poinformowała rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska Juliusz Braun i Marian Zalewski obejmą stanowiska w zarządzie 6 maja, a Bogusław Piwowar - 15 lipca. Do tego czasu TVP jednoosobowo zarządza Juliusz Braun jako p.o. prezesa TVP.

Najpierw Rada, potem zarząd

Zwłoka w powołaniu Piwowara podyktowana jest faktem, iż obecnie jest on jednym z członków rady nadzorczej TVP, wyłonionym w konkursie organizowanym przez KRRiT. Po rezygnacji któregokolwiek z członków rady nadzorczej organ ten nie będzie mógł odbywać posiedzeń i podejmować uchwał, a co za tym idzie - zostanie sparaliżowany.

Dlatego do 15 lipca Krajowa Rada dała sobie czas na przeprowadzenie uzupełniającego konkursu na miejsce zwalniane w RN przez Piwowara. Jak będzie wyglądała procedura konkursowa, KRRiT na razie nie informuje. Nie wiadomo, czy ponownie zwróci się o rekomendowanie kandydatów przez uczelnie wyższe, czy też wskaże ich sama.

Juliusz Braun także jest członkiem RN TVP, ale delegowanym tam przez ministra kultury i w tym przypadku nie obowiązują żadne procedury konkursowe, stąd ministerstwu dano mniej czasu na wskazanie następcy.

Kto za sterami

Juliusz Braun w latach 70. i 80. był dziennikarzem. W okresie od 1989 do 1999 był posłem, a od roku 1999 do 2005 członkiem, a także przewodniczącym KRRiT. Obecnie jest m.in. jest radcą generalnym w Ministerstwie Kultury oraz wykłada w Collegium Civitas w Warszawie. Jest autorem publikacji nt. kultury i mediów, m.in. książek "Potęga czwartej władzy. Media, rynek, społeczeństwo" oraz "Telewizja publiczna w czasach transformacji".

Bogusław Piwowar to menedżer specjalizujący się w zarządzaniu mediami elektronicznymi, ekspert i wykładowca w dziedzinie reklamy, public relations i lobbingu. Pracuje w TVP na różnych stanowiskach, w tym tych najwyższych, od lat 90. Jest autorem publikacji eksperckich o problematyce reklamy, sponsoringu i lobbingu.

Marian Zalewski to obecny wiceminister rolnictwa. W przeszłości był m.in. dziennikarzem oraz doradcą premiera za rządów lewicy. Z telewizją publiczną związany jest od drugiej połowy lat 90. Jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24