PO: PiS w NBP robi stajnię dla b. polityków

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plCezary Mech obejmie funkcję w poniedziałek

Stanowisko doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego obejmie w poniedziałek Cezary Mech. - Sławomir Skrzypek tworzy z NBP stajnię byłych polityków PiS - ocenił tę nominację szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Mech to bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego. Ponadto, to właśnie on jest współtwórcą programu gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości oraz doradcą w sprawach ekonomicznych partii Jarosława Kaczyńskiego.

- Politycy powinni trzymać się z dala od Narodowego Banku Polskiego - stwierdził Chlebowski.

Politycy powinni trzymać się z dala od Narodowego Banku Polskiego Zbigniew Chlebowski, PO

PiS broni Mecha

Z Chlebowskim nie zgadza się posłanka PiS Aleksandra Natalli-Świat. - Zupełnie nie wyobrażam sobie, jak poglądy pana Mecha miałyby mu przeszkadzać w czymkolwiek - stwierdziła. Zaznaczyła, że Mech będzie się w NBP zajmować tworzeniem ekspertyz i materiałów, na podstawie których prezes NBP będzie podejmować decyzje.

Cezary Mech jest skończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Studiował także na Uniwersytecie Nawarry. Pracował m.in. w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Był także szefem Biura Polityki Finansowej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Po wygranych przez PiS wyborach w 2005 roku został wiceministrem finansów. Funkcję tę pełnił do 7 kwietnia 2006.

Mech krytykuje obecną politykę pieniężną, chce osłabienia złotego i jest otwartym przeciwnikiem wprowadzenia w Polsce euro. Jak dotąd Skrzypek deklarował neutralność w kwestii euro. Ale kilka dni temu NBP nieoczekiwanie ogłosił jednak, że przyniosłoby ono wielkie straty polskim bankom - przypominała w piątek "Gazeta Wyborcza".

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl