Po Agorze wylądował u Axla Springera

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24\ArchiwumMarek Sowa, nowy prezes Axel Springer Polska

Axel Springer Polska stawia na nowego prezesa. Został nim były szef Agory, Marek Sowa. Niemieckie wydawnictwo rozstaje się z Florianem Felsem, który przejdzie do szwajcarskiego wydawnictwa Ringier.

"Z początkiem lutego 2010 roku Marek Sowa obejmuje funkcję prezesa zarządu Axel Springer Polska. Oprócz roli prezesa spółki, koncern planuje powierzenie Markowi Sowie w przyszłości dodatkowych zadań kierowniczych w strukturach Axel Springer na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej" - głosi komunikat wydawnictwa Axel Springer.

Sowa zmieni Felsa

Poprzedni prezes Florian Fels na czele polskiego wydawnictwa stanął 1 stycznia 2006 roku. Z Axel Springer AG związany był jednak już od 1993 roku. Mimo to w komunikacie o zmianach wspomniano jedynie, że "rozstaje się z firmą" i "będzie kontynuować karierę w spółce Ringier AG jako CEO na Europę Środkową".

Fels od 1999 był dyrektorem generalnym Axel Springer Polska, a od 2001 był członkiem zarządu wydawnictwa. W czasie swojej działalności wprowadził na rynek nową gazetę prasy codziennej - "Dziennik". Pismo wystartowało z ogromnym rozgłosem i wyraźnie konkurowała z "Gazetą Wyborczą". Mimo ogromnych nakładów na reklamę i dodatki do kolejnych wydań jej sprzedaż nigdy nie zbliżyła się do konkurenta. Od 2007 roku zaczęła zaś stopniowo spadać.

We wrześniu 2009 r. na mocy umowy między Axel Springer a wydawnictwem Infor powołano spółke Infor Biznes, która wydaje "Dziennik Gazetę Prawną", powstała z połączenia dawnego "Dziennika" z "Gazetą Prawną" Inforu.

Specjalista od "starych" i "nowych" mediów

Marek Sowa także od lat zarządzał szeregiem przedsiębiorstw z branży mediowej i telekomunikacyjnej. Ostatnio sprawował funkcję prezesa spółki Agora SA (od sierpnia 2007 do listopada 2008), a także reprezentował interesy międzynarodowej grupy Liberty Global jako wiceprezes firmy UPC Polska.

Sowa jest również członkiem rady nadzorczej Polskiej Telefonii Cyfrowej, wiceprezesem PKPP Lewiatan oraz członkiem Corporate Governance Forum, organizacji doradzającej Komisji Europejskiej.

Zmiany w Axel Springer Polska

- Bardzo się cieszę, że dla rozwoju międzynarodowej działalności Axel Springer pozyskaliśmy Marka Sowę, doświadczonego managera i znawcę polskiego rynku medialnego. Jednocześnie pragnę podziękować Florianowi Felsowi za jego wieloletnią i owocną pracę w Warszawie. Pod jego kierownictwem Axel Springer Polska stał się ważnym filarem rozwoju naszej międzynarodowej strategii i wydawcą największej gazety w kraju - napisał na stronie axelspringer.pl prezes zarządu "firmy-matki" Axel Springer AG, Mathias Döpfner.

Axel Springer Polska istnieje od 1994 roku. Firma jest częścią międzynarodowego koncernu Axel Springer AG i zatrudnia około 800 pracowników. W portfolio spółki znajduje się największa pod względem sprzedaży polska gazeta codzienna "Fakt" oraz dwa codzienne tytuły sportowe - "Przegląd Sportowy" i regionalny "Sport".

Axel Springer Polska wydaje także tygodnik społeczno-polityczny "Newsweek Polska" oraz miesięcznik biznesowy "Forbes". Nakładem wydawnictwa ukazują się również czasopisma młodzieżowe ("Popcorn", "Dziewczyna"), komputerowe (m.in. "Komputer Świat", "PLAY") i motoryzacyjne (m.in. "Auto Świat"). Portfolio wydawcy uzupełniają liczne serwisy internetowe. Axel Springer Polska posiada także udziały w spółce INFOR Biznes, wydającej Dziennik Gazetę Prawną.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24\Archiwum